MOSKVA - V utorok ráno sa zobudila aktívna ruská sopka. Do ovzdušia vypúšťa obrovské množstvo sopečného popola a odborníci sa obávajú, že tento prach by mohol zosadnúť aj do obývaných častí vzdialených od vulkánu.
Aktivita v Kľučevskej sopke na ruskej Kamčatke sa výrazne zvýšila už minulý týždeň. V utorok ráno však došlo k masívnej erupcii. Do výšky takmer šiestich kilometroch vychrlila stĺp popola a ten sa tiahol neuveriteľných 75 kilometrov severovýchodným smerom, informuje volcanodiscovery.com.
Podľa ruského ministerstva pre mimoriadne situácie sa oblasť Usť-Kamčatsk nachádza v oblasti, ktorú mal tento popol zasiahnuť. Zatiaľ nezaznamenali pád popola do obývaných oblastí regiónu, no je možné, že by sa tak mohlo stať v najbližších dňoch.
Výstrahu pre prelety nad sopkou už dostalo aj letectvo s oranžovým kódom. Na nebezpečenstvo zasiahnutia aj ďalších oblastí upozornilo Poradné centrum sopečného popola (VAAC) v Tokiu. Tí potvrdili, že popol vystúpil do výšky približne 5500 m a smeruje na severovýchod krajiny.
Kľučevská sopka je najaktívnejšou sopkou na Kamčatke. Nachádza sa 450 kilometrov severne od mesta Petropavlovsk-Kamčatskij a približne 100 kilometrov od Beringovho mora. Spolu s ďalšími sopkami tvorí samostatnú skupinu na východe vulkanickej zóny ostrova.