MOSKVA - Vitalij Brižatyj roky pracoval pre ruského prezidenta, kým po vypuknutí vojny neutiekol do Ekvádoru. Teraz hovorí, ako Putin žije – a prečo je pokus o atentát na diktátora prakticky nemožný.
Vitalij Brižatyj niekoľko rokov pracoval pre ruskú políciu, kým v roku 2021 nedostal prácu osobného strážcu Vladimira Putina (70). Na Krymskom polostrove, ktorý anektovalo Rusko, monitoroval vládcov tajný dovolenkový dom v obci Oliva.
Dňa 24. februára 2022, v deň ruskej invázie, podal Brižatyj návrh na svoje odvolanie. Keď to odmietli, Rus sa koncom roka 2022 rozhodol z Ruska utiecť aj s rodinou a odísť do Ekvádoru. Podľa vlastných vyjadrení ho tam teraz prenasledujú bývalí kolegovia.
Ako Putin žije na Kryme
V rozhovore pre aargauerzeitung.ch Rus vysvetľuje, ako Putin žije na Kryme: „Je to minimesto. Je tam administratívna budova, do ktorej sme nesmeli vstúpiť, samostatná armáda, ktorá tam žije, zbrojnica, potápačská skupina a lekári." Pre ruského prezidenta boli v malej dedinke dokonca vybudované heliporty a klziská na ľadový hokej.
Brižatyho úlohou bolo dvakrát denne kontrolovať oblasť, či sa v nej nenachádzajú výbušniny a zaistiť bezpečnosť pri Putinovom príchode. Všetci ho volali „prvý“ a nikto nikdy nespomenul jeho priezvisko. Práca bodyguarda platila okolo 650 eur mesačne.
Putin priletel len dvakrát, spomína expolicajt. Veď v dovolenkovom dome ani nestrávil noc. „Faktom je, že Putin svoje pohyby starostlivo tají, dokonca aj pred vlastnými zamestnancami,“ povedal Rus. „Jediní ľudia, ktorí sa môžu dostať k Putinovi, sú jeho bodyguardi, špeciálna jednotka Federálnej bezpečnostnej služby. Je to elita medzi elitou.“
Atentát na Putina nemožný
Z tohto dôvodu je pokus o atentát na ruského diktátora prakticky nemožný. „Výber dôstojníkov federálnej bezpečnostnej služby je organizovaný tak, že takmer všetci veria, že ich úloha je správna,“ povedal Brižatyj. Mnohí z jeho bývalých kolegov jednoducho „vnímali vojnu ako dobrú príležitosť na povýšenie“.
Brižatyj sa tiež nechcel pasívne zapojiť do vojny proti Ukrajine. Teraz sa musí v Ekvádore báť o svoj život. Bývalý kolega mu nedávno napísal: „Idú k tebe. Neodpovedaj mi a vymaž moje číslo. Dávaj pozor!".
{{ poll.thanks }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }} Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}