Štvrtok19. december 2024, meniny má Judita, zajtra Dagmara

V Karabachu zomrelo viac než 30 ľudí, 200 utrpelo zranenia

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

JEREVAN - Viac než 30 ľudí vrátane civilistov a detí prišlo o život a vyše 200 utrpelo zranenia za necelých 24 hodín azerbajdžanskej vojenskej operácie v odštiepeneckom, Arménmi obývanom regióne Náhorný Karabach. Uviedli to v stredu podľa agentúry AFP arménski predstavitelia.

"V dôsledku ostreľovania máme v súčasnosti 32 mŕtvych a viac než 200 zranených ľudí," spresnila arménska ombudsmanka Anahit Manasjanová na Facebooku s tým, že medzi obeťami je sedem civilistov vrátane dvoch detí. Agentúra Reuters však v stredu citovala bývalého šéfa vlády neuznanej Republiky Náhorný Karabach Rubeda Vardanjana, podľa ktorého prišlo počas utorkovej pozemnej "protiteroristickej" operácie Azerbajdžanu o život takmer 100 ľudí a stovky utrpeli zranenia. Cieľom tejto operácie má byť opätovné nastolenie ústavného poriadku v Náhornom Karabachu.

"V podstate nám hovoria, že musíme odísť, alebo akceptovať, že toto je súčasť Azerbajdžanu . V podstate ide o klasické etnické čistky, pri ktorých prišlo o život množstvo civilistov," dodal Vardanjan. Zároveň kritizoval nečinnosť Ruska, ktoré má v oblasti svoje mierové jednotky, ale aj ostatných krajín sveta. "Nikto nič nerobí, každý to ignoruje. Rusko je ticho, takisto však aj Západ," podotkol. Arménsko a Azerbajdžan sa už desaťročia sporia o separatistický región Náhorný Karabach, ktorý je oficiálne súčasťou Azerbajdžanu, avšak od začiatku 90. rokov je pod kontrolou arménskych separatistov. Počas šesťtýždňovej vojny v roku 2020 Azerbajdžan znovu získal kontrolu nad niektorými karabašskými regiónmi a následne podpísal Ruskom sprostredkované prímerie s Arménskom.

Boje v Náhornom Karabachu utíchli, tvrdí arménsky premiér

Boje v Arménmi obývanom, azerbajdžanskom odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach utíchli v stredu po tom, čo arménski separatisti pristúpili na dohodu o prímerí, uviedol arménsky premiér Nikol Pašinjan. TASR informuje podľa agentúry DPA. "Dúfam, že vojenská eskalácia pokračovať nebude," dodal. Podľa Pašinjana je v súčasnosti najdôležitejšie zaistiť bezpečnosť Arménov žijúcich v tomto regióne vzhľadom na postup azerbajdžanskej armády. V tejto súvislosti vyzval príslušníkov ruského mierového kontingentu, ktorí sa v regióne nachádzajú, aby týmto obyvateľom zaistili bezpečnosť.

Rusko je tradične považované za ochrancu Arménska, konštatuje DPA. Po poslednom vypuknutí bojov medzi Arménskom a Azerbajdžanom v roku 2020 Rusko prisľúbilo, že pomôže udržať prímerie. Moskva však potrebuje svojich vojakov predovšetkým na vlastnú vojnu proti Ukrajine, Arméni sa tak cítia opustení a vystavení azerbajdžanskej agresii. Po dohode o prímerí v Náhornom Karabachu súhlasili predstavitelia medzinárodne neuznanej Republiky Arcach, čo je arménsky názov tohto odštiepeneckého regiónu, so stretnutím s azerbajdžanskou stranou v meste Jevlach v Azerbajdžane, uviedla v stredu arménska tlačová agentúra Armenpress.

Viac o téme: ObeteArménskoKarabach
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu