ŽENEVA - Osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva v Afganistane Richard Bennett v pondelok vyzval, aby štáty zvážili uznanie "rodového apartheidu" za trestný čin podľa medzinárodného práva a pomohli tak vyvodiť zodpovednosť voči Talibanu za vážne a systematické zneužívanie afganských žien. Správu priniesla agentúra AFP.
"Je nevyhnutné, aby sme neodvracali zrak," povedal Bennett na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve. Vo svojej správe uviedol, že "rodový útlak" v Afganistane môže predstavovať zločin proti ľudskosti. Okrem toho "závažná, systematická a inštitucionalizovaná diskriminácia žien a dievčat je jadrom ideológie a vlády Talibanu, čo tiež vyvoláva obavy, že fundamentalistické vládnuce hnutie môže byť zodpovedné za rodový apartheid", doplnil expert OSN.
Podotkol, že takéto "závažné porušovanie ľudských práv, ktoré aj keď ešte nie je explicitným zločinom medzinárodného práva, si vyžaduje ďalšie preskúmanie". Zaradenie rodového apartheidu medzi trestné činy podľa medzinárodného práva by znamenalo, že štáty a širšie medzinárodné spoločenstvo "majú povinnosť prijať účinné opatrenia na ukončenie tejto praxe", uvádza sa v správe OSN.
Pochované zaživa
"Ženy často hovoria o tom, že sú pochované zaživa, dýchajú, ale nemôžu robiť nič iné bez toho, aby čelili obmedzeniam a trestom," uviedla Šaharzád Akbarová, bývalá vedúca Afganskej nezávislej komisie pre ľudské práva. Taliban podľa nej premenil Afganistan na "masový cintorín ambícií, snov a potenciálu afganských žien a dievčat".
Taliban od prevzatia moci v auguste 2021 zaviedol pre afganské ženy viacero prísnych zákazov. Nemôžu zastávať verejné funkcie, navštevovať stredné a vysoké školy či chodiť do parkov. Taktiež sa na verejnosti musia zahaľovať celotelovým závojom, najlepšie burkou. Medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv odsúdili obmedzenia platiace pre Afganky. Podľa OSN Taliban buduje systém "rodového apartheidu".