ŠTRASBURG - Rada Európy (RE) v piatok kritizovala francúzsku políciu za "používanie neprimeranej sily" pri potláčaní protestov proti dôchodkovej reforme. Urobila tak po tom, ako boli počas štvrtkovej vlny protestov zadržané stovky ľudí a bolo zaznamenaných mnoho prejavov vandalizmu.
Komisárka RE pre ľudské práva Dunja Mijatovičová pripustila, že počas demonštrácií vo Francúzsku došlo aj násilným incidentom, ktorých terčom sa stali príslušníci bezpečnostných síl. "Ale sporadické násilné skutky zo strany niektorých protestujúcich alebo iné odsúdeniahodné činy spáchané počas protestov nemôžu ospravedlniť nadmerné používanie sily zo strany príslušníkov štátnych zložiek," uviedla komisárka.
Napriek spomínaným násilným činom nemožno podľa nej uprieť Francúzom právo na pokojné protesty. Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin v piatok oznámil, že počas štvrtkových celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme 457 ľudí zadržali, 441 príslušníkov bezpečnostných zložiek utrpelo zranenia a bolo založených vyše 900 požiarov.
Pôvodne pokojné demonštrácie, na ktorých sa po celom Francúzsku zišlo viac než milión ľudí, prerástli na niektorých miestach, najmä v Paríži, do násilností. Vo francúzskej metropole sa do protestov zapojili aj anarchisti, ktorí rozbíjali výklady obchodov, demolovali pouličný mobiliár a vyrabovali reštauráciu rýchleho občerstvenia. V Bordeaux na juhozápade Francúzska zapálili demonštranti vchod tamojšej radnice.
Francúzska vláda napriek silnému odporu verejnosti odmieta výzvy protestujúcich na stiahnutie spornej dôchodkovej reformy, ktorá bola minulý týždeň schválená bez hlasovania v dolnej komore parlamentu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron trvá na tom, že dôchodková reforma, ktorá zvyšuje vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov, je nevyhnutná a musí byť implementovaná ešte do konca roka. Podľa vlastných slov je pripravený akceptovať aj fakt, že pre túto reformu príde aj o svoju popularitu.
Irán odsúdil Francúzsko za "potláčanie" protestov proti dôchodkovej reforme
Irán v piatok odsúdil Francúzsko za "potláčanie" protestov proti dôchodkovej reforme presadenej vládou po tom, čo tam vo štvrtok polícia zadržala 457 osôb a 441 príslušníkov bezpečnostných zložiek utrpelo zranenia. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
"Dôrazne odsudzujeme potláčanie pokojných demonštrácií Francúzov," uviedol na Twitteri iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján. "Vyzývame francúzsku vládu, aby rešpektovala ľudské práva a zdržala sa použitia sily voči ľuďom v krajine, ktorí pokojne presadzujú svoje požiadavky," dodal.
Hovorca iránskeho rezortu diplomacie Násir Kanání ešte predtým vyzval vládu v Paríži, aby "sa rozprávala so svojimi ľuďmi a počúvala ich". "Nepodporujeme ničenie či nepokoje, ale zastávame názor, že namiesto vytvárania chaosu v iných krajinách počúvajte hlas svojich ľudí a vyhýbajte sa násiliu voči nim," poznamenal.
Kanání reagoval podľa AFP na kritiku Teheránu nielen zo strany Paríža na zásahy voči protestujúcim počas niekoľkomesačných demonštrácií, ktoré vypukli po smrti 22-ročnej Mahsy Amíníovej. Tá zomrela vlani v septembri krátko po zadržaní mravnostnou políciou. Irán vo februári priznal, že počas protestov vyvolaných Amíníovej smrťou boli zadržané desaťtisíce ľudí. Pri násilnom potláčaní týchto protestov prišlo podľa aktivistov o život najmenej 530 ľudí. Oficiálna bilancia obetí a zranených nie je známa.
Spojené štáty, Británia a Európska únia uvalili na Irán v súvislosti s násilnými zásahmi počas protestov niekoľko kôl sankcií. Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin v piatok odmietol výzvy protestujúcich na stiahnutie reformy, ktorá zvýši minimálny vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. "Nemyslím si, že by sme mali stiahnuť tento zákon pre násilnosti," povedal Darmanin. "Mali by sme akceptovať demokratickú, spoločenskú diskusiu, ale nie násilnú debatu," dodal.