MOSKVA/BUDAPEŠŤ - Konflikt na Ukrajine ovplyvňuje spoločenské dianie už viac ako rok. Nejde pritom len o medzinárodné vzťahy, ale aj o tie ekonomické, pričom spoločnosti, ktoré sú úzko napojené na Moskvu, to majú o to komplikovanejšie. Výnimkou nie je ani taká Medzinárodná investičná banka, ktorá je podľa viacerých zdrojov úzko závislá od Ruska a momentálne prežíva aj v maďarskej pobočke. Aj keď sa táto banka zvonku tvári, že situáciu ohľadom konfliktu na Ukrajine zvláda bez útrap, uniknuté e-maily zvnútra svedčia o veľkej panike. Peniaze banky sa pritom v minulosti točili aj okolo komplexu v Bratislave, ktorý sa spája s odsúdeným Marianom Kočnerom.
archívne video
O internom dianí v banke bezprostredne po vypuknutí konfliktu na Ukrajine a následnom konaní krajín ako Slovensko, Česko, Bulharsko či Rumunsko píše portál Investigace.cz.
Zjavná nervozita a nátlak na investorov
Práve začiatok roka 2022 bol v znamení odchodu viacerých európskych krajín a rušení záväzkov s Medzinárodnou investičnou bankou (MIB). Tá má podľa viacerých investigatívnych portálov úzke kontakty a väzby na Rusko, ktorá vo februári 2022 spustilo vojenskú ofenzívu na Ukrajine. Banka počiatočný chaos brala navonok s pokojom. "Nedávne geopolitické udalosti nijako neovplyvňujú činnosť banky, realizáciu jej stratégie ani plnenie záväzkov voči investorom, partnerom a klientom," napísala vo februári 2022, no panika sa spustila až po výzve českej strany, aby krajiny túto banku opustili a zrušili s ňou akékoľvek projekty a väzby.
Peniaze banky na Slovensku využívala aj firma s prepojením na Kočnera
Túto výzvu vypočulo viacero krajín, vrátane Slovenska, kde bola banka tiež aktívna dlhé roky. Peniaze, ktoré sa v nej točili, končili aj v projekte budovy, ktorej vlastníctvo sa podľa denníka SME pripisuje Marianovi Kočnerovi, ktorý momentálne sedí vo väzení pre kauzu falšovania zmeniek TV Markíza.
Ide o budovu na Cintorínskej ulici, ktorú pôvodne financovala práve MIB a poskytla pôžičku práve spoločnosti Dixia Sollaris. Tá neskôr uzavrela nevýhodný prenájom s Marianom Kočnerom. To všetko bez vedomia MIB.
Únik e-mailovej komunikácie, ktorý odhalil veľký stres a pokraj bankrotu samotnej banky
V tomto prípade však čo sa týka MIB je oveľa viac zaujímavejšia e-mailová komunikácia, ktorú získala a zverejnila skupina hackerov pod názvom Karma_byt3s. Až počas ďalších týždňov po začiatku vojny na Ukrajine bolo vedenie MIB znepokojené. Európska centrálna banka potom zablokovala finančné prostriedky MIB s odvolaním sa na sankcie voči Rusku.
Po výzve českej strany navyše okrem Česka prerušili kontakty s Bankou aj krajiny ako Slovensko, Rumunsko či Bulharsko, čo len prilialo olej do ohňa nervozity banky. Rusko a Banka ako taká sa zo dňa na deň ocitla v medzinárodnej izolácii. Banka považovala odchod a podmienky tejto štvorice za "príliš politické". Banke ostal v talóne už len jeden tromf - Maďarsko, ktoré ju pred rokmi prichýlilo a vzniklo tam jedno zo sídiel MIB. Maďarsko s bankou väzby očividne nepreruší, ani keby to bolo za cenu devastácie medzinárodných európskych vzťahov.
"Rovnako ako v prípade lavíny súčasných problémov nesú zodpovednosť za súčasnú situáciu štyria vystupujúci členovia," písali si vzájomne manažéri MIB. Predseda MIB Nikolaj Kosov následne v mailoch píše o zástupkyni českej strany Alene Lídlovej Georgiu. "S Češkou hovorte menej a tvrdšie. V predchádzajúcich rokoch sa o banku príliš nezaujímali, robili len samé nepríjemnosti... Povedzte jej priamo, že jej názor je pre Banku irelevantný," píše sa v komunikácii, pričom v ďalších interných e-mailoch si zamestnanci MIB robili srandu z českých politikov.
Ďalšie obdobie bolo v znamení narastajúcej frustrácie
Z ďalšej uniknutej komunikácie zamestnancov MIB vyplýva, že v marci 2022 bola banka dokonca na pokraji bankrotu. Vedenie malo navyše "svojský prístup" k tomu, ako sa vysporiadať s nespokojnými zákazníkmi. "V tomto liste ich chcem zastrašiť, aby pristúpili na zľavu," napísal jeden z nich svojim kolegom pred tým, než poslal oficiálnu odpoveď klientovi banky, ktorý chcel predčasne vyplatiť podiel z nakúpených dlhopisov. "Musíme na nich tlačiť ako na jedinú krajinu, ktorá nám môže poskytnúť likviditu (a nedovoliť im, aby si mysleli, že môžeme pohodlne prežiť sami)," písalo sa v ďalších mailoch, keď prišiel na tému dňa už aj samotný predaj moskovského sídla banky za takmer 50 miliónov eur.
Banka mala problém, keďže bola majoritne vlastnená ruskou stranou a v súčasnej situácii s ňou nikto nechcel obchodovať. Paradoxne na konci dňa schytala podpásovku aj od vlastných, keďže ruskej strane prekážalo jej podnikanie v západných štátoch. "Skrátka by nás to úplne odrezalo od získavania nových investícií," píše sa v jednom z uniknutých e-mailov, ktoré túto napätú situáciu analyzujú.