WASHINGTON – Počas studenej vojny sa obyvatelia Spojených štátov deň čo deň obávali toho, že Sovietsky zväz využije svoju najsilnejšiu zbraň – jadrovú bombu. Po začiatku vojny na Ukrajine sa opäť niečo podobné opakuje a nejeden Američan začína mať strach o svoj život. K pokojnému spánku neprispela ani mapa, ktorá zobrazuje najpravdepodobnejšie dopady ruských hlavíc v prípade otvoreného konfliktu.
Video: 371. deň vojny na Ukrajine
„Hoci Amerika je obrovská krajina, zdá sa, že by nebolo úniku,“ komentuje portál Hospodárske noviny. Manipulácia je jednou z najvypracovanejších vlastností Vladimíra Putina a jeho zámienky a hrozby o atómových bombách mieria na základné obavy západu. Ďalšou hrozbou, ktorú ruský báťuška predstavuje je aj zmrazenie zmluvy o medzikontinentálnych strelách Nový START. Putin oznámil pozastavenie ruskej účasti v medzinárodných dohodách o jadrových zbraniach, k čomu došlo na konci prejavu, v ktorom obvinil západ z rozpútania vojny na Ukrajine.
USA už šíri obavy, zverejnili mapu deštrukcie
Reakcia Spojených štátov na seba nenechala dlho čakať a v televízii sa začali šíriť správy o tom, ako by dopadli v prípade otvoreného jadrového konfliktu. „Plynie z nich, o čom písal už Ray Bradbury: východná časť krajiny by bola v podstate spálená, pričom úsek od južnej Virgínie cez Washington, Baltimore a New York až po Boston by sa pri veľkej jadrovej výmene, ako sa nesmelo hovorí odpáleniu väčšiny arzenálov, stal jednou veľkou strelnicou,“ približuje portál.
Pod najväčšou hrozbou útoku by podľa zverejnenej mapy boli aj málo zaľudnené štáty ako Montana a Severná Dakota, zasiahnuté by boli aj prérie medzi Wyomingom a Nebraskou. „Tam sú totiž hlavné odpaľovacie silá amerických medzikontinentálnych striel,“ dodávajú. Mapu mala ešte v roku 2015 publikovať americká televízia CBS.