WASHINGTON - Spojené štáty americké a Rusko si navzájom vypovedali piatich diplomatov a vojenských atašé, čím vyvolali spomienky na podobné postupy z obdobia studenej vojny.
Vo štvrtok o tom informovali americké oficiálne zdroje. Zatiaľ posledným krokom bolo nariadenie z 28. apríla, ktorým Rusko vypovedalo dvoch amerických vojenských atašé z veľvyslanectva v Moskve. Predchádzalo mu rozhodnutie Washingtonu o vypovedaní ruského diplomata z 22. apríla, ktoré nasledovalo po rovnakom kroku Moskvy zo 14. apríla a vypovedaní ruského diplomata pôsobiaceho v New Yorku 6. novembra 2007. Podľa štvrtkového vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí USA najnovšie opatrenie Ruska "nie je oprávnené", Washington však nariadeniu vyhovie. Zároveň odmietlo špekulácie, že séria výpovedí by mohla pokračovať. Ako uviedol hovorca ministerstva Sean McCormack, Washington prípady vníma oddelene a záležitosť považuje za uzavretú.
"Nevidíme nijakú zvláštnu súvislosť medzi vyhostením týchto dvoch jednotlivcov a nejakými predošlými krokmi, ktoré sme mohli podniknúť," uviedol McCormack pred novinármi. "Čo sa nás týka, nemáme v úmysle prijať žiadne ďalšie oparenia," dodal. Vysoký predstaviteľ USA pre vzťahy s Európou Daniel Fried vyhlásil pred členmi amerického Kongresu, že vypovedanie diplomatov nepovažuje za signál zhoršovania vzťahov s Ruskom. "Na tieto incidenty nazeráme ako na niečo, čo sa v americko-ruských vzťahoch z času na čas stáva," povedal. McCormack ani Fried nechceli hovoriť o dôvodoch vypovedania, podľa predošlých vyjadrení amerických predstaviteľov však žiadneho z diplomatov neoznačili za "neželanú osobu" ani neobvinili z neoprávneného konania, ako je špionáž. Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa k záležitosti odmietlo vyjadriť.