BEJRÚT - Po 13 mesiacoch sa v Libanone obnovuje vyšetrovanie mohutného výbuchu, ku ktorému došlo v bejrútskom prístave v auguste roku 2020.
Ako v pondelok objasnila agentúra AFP, vyšetrovanie príčiny výbuchu - jedného z najväčších nejadrových výbuchov v histórii ľudstva - bolo od decembra roku 2021 pozastavené. Prácu vyšetrovateľov totiž brzdila a neskôr úplne zastavila séria sťažností proti vyšetrujúcemu sudcovi Tárikovi Bitárovi.
Podali ich naňho viacerí politici a iní vplyvní ľudia. Medzi sťažovateľmi bolo aj niekoľko exministrov, pričom na dvoch z nich bol vydaný zatykač po tom, ako sa nedostavili na výsluch.
Bitárovo odstúpenie z postu vyšetrujúceho sudcu v prípade požadovala aj vplyvná libanonská šiitská strana Hizballáh, dodala AFP.
Podľa nemenovaného súdneho úradníka si Bitár dal urobiť právnu analýzu, ktorá ho viedla k rozhodnutiu pokračovať vo vyšetrovaní aj napriek sťažnostiam podaným voči svojej osobe. Okrem toho sa Bitár minulý týždeň stretol s dvomi francúzskymi sudcami, aby s nimi prediskutoval svoje vyšetrovanie, uviedol vtedy pre agentúru AFP súdny zdroj.
Pri výbuchu zomrelo viac ako 200 ľudí
Pri výbuchu, ktorý nastal v bejrútskom prístave 4. augusta 2020, zahynulo viac ako 200 ľudí a zničené boli rozsiahle časti libanonského hlavného mesta. Úrady uviedli, že sa vznietili tony dusičnanu amónneho - používaného ako hnojivo -, ktoré boli od roku 2014 - zrejme bez dodržania náležitých bezpečnostných opatrení - uskladnené v prístavnom sklade.
AFP doplnila, že rodiny obetí už viac ako dva roky každý mesiac organizujú zhromaždenia, na ktorých sa domáhajú spravodlivosti a vyvodenia zodpovednosti. V súvislosti s výbuchom v bejrútskom prístave nebola zatiaľ vyvodená zodpovednosť voči žiadnemu štátnemu úradníkovi.