MOSKVA - Novozvolený ruský prezident Dmitrij Medvedev sa funkcie v stredu ujme v tieni svojho mentora Vladimira Putina, ktorý si podľa politológov bude chcieť udržať významnú moc aj ako predseda vlády.
Inaugurácia tretieho prezidenta Ruska počas sedemnástich nepokojných rokov od rozpadu sovietskeho impéria sa začne pred približne 2 400 hosťami v kremeľskom paláci na poludnie (10:00 SELČ). Medvedev (42) zdedí krajinu, ktorá je ekonomicky na vzostupe a vezie sa najmä na vlne masívnych exportov ropy a plynu, no pre nedemokratické praktiky je v spore so Západom.
Pre Medvedeva inaugurácia do funkcie prezidenta znamená zavŕšenie prekvapujúceho prerodu z byrokrata putinovskej éry na najvyššieho veliteľa obrovského jadrového arzenálu a lídra krajiny, ktorá je najväčším producentom energií. Choreografia ceremónie však zabezpečuje, že na inaugurácii bude nielen Medvedev, ale aj muž, ktorého nahrádza, a naznačuje, že tento muž sa aj v budúcnosti bude podieľať na moci. Pravdepodobne už vo štvrtok sa Putin stane premiérom, ktorý bude mať na ruské pomery doteraz nevídaný vplyv. Počas inaugurácie do sály prvý vstúpi Putin (55) a po ňom príde Medvedev. Potom prejav prednesie Putin predtým ako Medvedevovi odovzdá žezlo. Potom prednesie prejav Medvedev, zloží prísahu a šéf ústavného súdu ho vyhlási za prezidenta. Málokto však verí, že Medvedev bude schopný získať nezávislosť od svojho predošlého šéfa, prinajmenšom nie skoro. Kampaň pred prezidentskými voľbami viedol výlučne na základe sľubu, že bude pokračovať v Putinovej ceste, a aj keď po volebnom víťazstve prehovoril na Červenom námestí, Putin bol po jeho boku. Prvým dôležitým krokom Medvedeva bude vymenovanie Putina za predsedu vlády a potom sa obaja v piatok zúčastnia na vojenskej prehliadke na Červenom námestí.
V období, keď bol hlavou štátu Putin, premiéri boli väčšinou nevýrazné figúrky bez vplyvu na politiku prezidenta. Putin už dal jasne najavo, že po jeho nástupe na post predsedu vlády sa to zmení. V prejave vo februári Putin označil funkciu premiéra za "najvyšší úrad výkonnej moci v krajine". O úrade prezidenta sa vyjadril, že je "zárukou ústavy". Podľa aprílového prieskumu verejnej mienky dve tretiny Rusov sú presvedčené, že Putin ako premiér bude riadiť prezidenta Medvedeva. Putin sa netají tým, že na presadzovanie svojej vôle v prípade potreby chce využiť aj parlament. Do decembrových parlamentných volieb šiel ako volebný líder Jednotného Ruska, čo tejto strane pomohlo získať až 70 percent poslaneckých kresiel. Ovládanie dvoch tretín dolnej komory parlamentu je dostatočný nástroj na spustenie stíhania prezidenta aj na navrhovanie ústavných zmien.