BRATISLAVA - December bol v Európe nezvyčajne teplý a začiatok januára zatiaľ nevyzerá inak. Prvý deň v roku bolo zaznamenané rekordné teplo najmenej v ôsmich európskych krajinách. Prvý týždeň v roku viaceré európske lyžiarske rezorty musia umelo zasnežovať. Napriek snahám stredísk to pre lyžiarov stále nevyzerá dobre.
Archívne video: Parížania si užívajú nezvyčajne teplé počasie na Nový rok: Vo veľkom sa stretávajú pri rieke Seina
Zóna vysokého tlaku nad oblasťou Stredozemného mora a systém nízkeho tlaku v Atlantiku vyvolali silný juhozápadný prúd, ktorý priniesol teplý vzduch zo severozápadnej Afriky do stredných zemepisných šírok. Vzduch sa pri prechode severným Atlantikom ešte viac oteplil v dôsledku vyššej teploty povrchu mora, ako je obvyklé. Vo východnej časti severného Atlantiku bola teplota povrchu mora o 1–2 °C vyššia ako normálne. To všetko spôsobilo na Silvestra a Nový rok rekordné horúčavy vo viacerých európskych krajinách, uvádza Svetová meteorologická organizácia.
Súčasné teploty sú skôr typické pre apríl a máj, rozhodne nie pre január. Teploty nad 20 °C boli pozorované v mnohých európskych krajinách. Lámali sa tiež národné a mnohé miestne teplotné rekordy za december a január. A to aj obľúbenýh lyžiarkych strediskách.
Rekordne horúci januárový deň bol zaznamenaný u nás ako aj v Poľsku, Čechách, Dánsku či Holandsku. Viaceré európske národné meteorologické a hydrologické služby (NMHS), AEMET (Španielsko), Meteo France (Francúzsko), Deutscher Wetterdienst (Nemecko) a Met Office (Spojené kráľovstvo), už oznámili rok 2022 za najteplejší rok v histórii svojej krajiny.
Pred dvoma mesiacmi vydala Svetová meteorologická organizácia Správu o stave klímy v Európe 2021, v ktorej sa uvádza, že teploty nad Európou sa v období rokov 1991-2021 výrazne oteplili, v priemere o +0,5 °C za desaťročie, čo je najviac zo všetkých kontinentov a viac ako dvojnásobok celosvetového priemeru. Podľa Svetovej meteorologickej organizácie bude rok 2022 pravdepodobne 5. alebo 6. najteplejším rokom v globálnom zázname.