BRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu schválili uznesenie, v ktorej označili Rusko v súvislosti s agresiou voči Ukrajine za štát podporujúci terorizmus. Zároveň vyzvali 27-člennú EÚ, aby nasledovala príklad europarlamentu.
Uznesenie podporilo 494 poslancov, 58 bolo proti a 44 sa zdržalo hlasovania. V uznesení sa uvádza, že "úmyselné útoky a zverstvá páchané ruskými silami a ich zástupcami na civilnom obyvateľstve na Ukrajine, ničenie civilnej infraštruktúry a iné vážne porušenia medzinárodného a humanitárneho práva predstavujú teroristické činy a vojnové zločiny". Poslanci na základe týchto skutočností označili Rusko ako štát podporujúci terorizmus a za štát, ktorý používa prostriedky terorizmu.
Politická skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) uviedla, že táto iniciatíva prišla na jej podnet. Nakoniec sa v pléne EP hlasovalo o spoločnom návrhu ECR, liberálnej skupiny Obnovme Európu (RE) a frakcie európskych ľudovcov (EPP). Poslanci z ECR pri tejto príležitosti predložili dlhý zoznam "teroristických činov" spáchaných Ruskom na území Ukrajiny.
Poľská europoslankyňa a koordinátorka zahraničnej politiky ECR Anna Fotyga uviedla, že minulosť a súčasnosť ukázali, že Rusko je teroristický štát. "V tomto uznesení to hovoríme jasne. Malo by to mať aj následky. Teroristický štát Rusko by mal byť porazený. Nemôžeme s teroristami vyjednávať ani s nimi obchodovať. Rusko by malo byť medzinárodne izolované, vrátane vylúčenia z Bezpečnostnej rady OSN," povedala.
Zákonodarci žiadajú obmedzenie diplomatických stykov s Ruskom
Keďže EÚ v súčasnosti nemôže oficiálne označiť štáty za podporovateľov terorizmu, EP vyzval Úniu a jej členské štáty, aby zaviedli vhodný právny rámec a zvážili pridanie Ruska na takýto zoznam. Europoslanci okrem toho vyzvali členské štáty, aby zahrnuli ruskú polovojenskú organizáciu známu ako Vagnerova skupina, 141. špeciálny motorizovaný pluk známy aj ako "kadyrovci" a ďalšie ozbrojené skupiny, milície a osoby financované Ruskom na únijný zoznam teroristov.
Zákonodarci ďalej vyzvali EÚ, aby neprestávala medzinárodne izolovať Rusko, a to aj pokiaľ ide o jeho členstvo v medzinárodných organizáciách a orgánoch. Žiadajú obmedzenie diplomatických stykov s Ruskom, ako aj uzavretie a zákaz pôsobenia ruských štátnych inštitúcií v EÚ, ktoré šíria propagandu po celom svete. Na pozadí eskalujúceho násilia Ruska voči ukrajinským civilistom uznesenie EP vyzýva členské štáty EÚ, aby urýchlene dokončili deviaty balík sankcií proti Moskve.
Zelenskyj privítal uznesenie Európskeho parlamentu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal stredajšie uznesenie Európskeho parlamentu (EP), v ktorom europoslanci označili Rusko za štát podporujúci terorizmus. Informovala o tom agentúra Reuters. "Rusko musí byť izolované na všetkých úrovniach a musí niesť zodpovednosť, aby ukončilo svoju dlhoročnú politiku terorizmu na Ukrajine a na celom svete," napísal Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti Twitter.
Fiala označil konanie Ruska za neprijateľné
Rezolúciu Európskeho parlamentu (EP), ktorá označuje Rusko za štát podporujúci terorizmus jednoznačne vítam a považujem ju za dôležitú. Povedal v stredu český premiér Petr Fiala. "Je potrebné aj týmito symbolickými krokmi dať Rusku jasne najavo, že jeho konanie v rámci medzinárodného spoločenstva, ktoré sa prejavuje najvýraznejšie brutálnou agresiou na Ukrajine, je neprijateľné a že túto pozíciu zdieľajú štáty EU, západného spoločenstva, Severoatlantickej aliancie, ale aj poslanci EP," vyhlásil český premiér.
Podľa odborníka na právo EÚ Iva Šlosarčíka z Inštitútu medzinárodných štúdií Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej je rezolúcia primárne politickým odkazom. "Je to politické rozdanie úloh Rade, Komisii a vlastne aj členským štátom a tiež českému predsedníctvu, aby začali debatu o tom, ako podchytiť zvláštny charakter ruského správania počas ruskej invázie na Ukrajinu," uviedol Šlosarčík vo vysielaní stanice ČT24. Dodal, že úlohou je tiež začať diskusiu o rozšírení či zmene systému sankcií proti Rusku, ale aj jeho verejným činiteľom a podnikateľom.
Na vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti sa zameriava Medzinárodný trestný súd, ale mohol by vzniknúť aj súd, ktorý bude riešiť ekonomické otázky. "Môže vzniknúť nový špeciálny tribunál, ktorý nebude riešiť trestnú zodpovednosť, ale napríklad finančnú zodpovednosť, náhradu škody, kompenzácie. A tam má EÚ dosť široké pole pôsobnosti, ak bude existovať politická vôľa," vysvetlil právnik a zdôraznil, že musí ísť o iniciatívu nielen EÚ, ale aj členských štátov.
Web EP zasiahol kyberútok
Webovú stránku Európskeho parlamentu (EP) zasiahol v stredu kyberútok. K zodpovednosti sa prihlásila prokremeľská skupina. Informovali o tom agentúry Reuters, AFP a AP. Hovorca europarlamentu Jaume Duch zverejnil na Twitteri správu, že ich web sa stal terčom "DDoS útoku". "V súčasnosti web nefunguje," dodal s tým, že stránka je zahltená požiadavkami zvonku. Technické tímy pracujú na čo najrýchlejšom vyriešení problému.
Distribuovaný útok zahltením servera služby (DDoS) pomocou pochybnej aktivity obmedzí funkčnosť stránky alebo ju úplne vyradí z prevádzky. Europoslanci krátko predtým schválili uznesenie označujúce Rusko za "štát podporujúci terorizmus".
K zodpovednosti za kyberútok na web EP sa prihlásila prokremeľská skupina, uviedla šéfka europarlamentu Roberta Metsolová. "Európsky parlament je pod sofistikovaným kyberútokom," dodala. "Naši IT odborníci vyvíjajú protitlak a chránia naše systémy. Toto sa deje po tom, čo sme vyhlásili Rusko za štát podporujúci terorizmus. Moja odpoveď je: Sláva Ukrajine!" ukončila tvít.