MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin je v problémoch. Rastú totiž pochybnosti o tom, či sa mu podarí naplniť cieľ na Ukrajine a tým je "denacifikácia" krajiny. Myslia si to experti z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Nespokojnosť, ktorá stále rastie, by mohla podkopať Putinov režim, píše ISW.
Ruské vojenské neúspechy, čiastočná mobilizácia spolu s útokom na Kerčský most vyvoláva kritiku Putina a Kremľu aj zo strany doterajších priaznivcov - provojenskej nacionalistickej komunity. Tá viní z vojenských neúspechov velenie alebo ministerstvo obrany.
ISW tvrdí, že pochybnosti môžu prerásť k strate náklonnosti Putinových verných voličov. Analytici si myslia, že vnímanie vojny sa u Rusov mení a tí zažívajú tvrdé prebudenie. Aj samotné ruské zdroje priznali, že protiofenzíva Ukrajincov na juhu krajiny je významnou hrozbou pre ruské sily v tejto oblasti, píšu novinky.cz.
V snahe vyviniť sa, mení Putin najvyšších veliteľov, píše ISW. Putin nasadil na čelo armády na Ukrajine novú osobu. Je ňou Sergej Surovikin. Ruská komunita schvaľujúca vojnu to prijala s nadšením. Všetci sa spoliehajú na Surovikinovu dobre známu nekompromisnosť, ktorá má priniesť zmenu v priebehu vojny.
Nekompromisnosť (rigidita) je spojená s bývalou sovietskou érou a vyznačujúca sa zlým zachádzaním s vojakmi, vytvára strach u podriadených. Ten bráni poskytovaniu pravdivých informácií o problémoch a zlyhaniach a naopak podporuje klamstvá a presúva vinu na ostatných.
„Putin nemôže urobiť jedinú vec, ktorú jeho rigidne zmýšľajúci voliči požadujú, a to vyhrať vojnu,“ píše ISW.
Americkí analytici si myslia, že výmena na čele velenia nedokáže vyriešiť systémové problémy, ktoré inváziu na Ukrajine od začiatku sprevádzajú. Obetní baránkovia totiž môžu odvrátiť kritiku smerujúcu proti Putinovi len na chvíľu.