FLORIDA - Silné erupcie Slnka boli spozorované už v nedeľu, 2. októbra. Tieto erupcie by však mohli viesť k mnohým komplikáciám pre ľudstvo. Začínajúc ovplyvnením rádiových signálov, elektrických rozvodových sietí a navigačných systémov až po riziká pre astronautov a kozmické lode.
Posledná zaznamenaná erupcia však nemusí byť jediná, očakáva sa, že v najbližších dňoch by ich mohlo byť hneď niekoľko. Je to preto, že „veľká komplexná oblasť“ Slnka je teraz otočená smerom k Zemi, informuje the Sun.
Slnečné erupcie sú intenzívne výbuchy energie, ktoré vychádzajú z prchavej atmosféry Slnka. Prvá erupcia bola označená ako X1, čo je najsilnejšia možná trieda vzplanutia, ale je potrebné podotknúť, že číslo 1 je najnižšie možné vzplanutie na dosiahnutie tejto klasifikácie.
Slnečné erupcie sleduje kozmická loď Solar Dynamics Observatory. Monitoruje slnko, sleduje takého erupcie a dokáže vyhotoviť aj snímky. Posledný snímok zaznamenali v nedeľu o 16:25 východného času. Podľa NOAA (Národný úrad pre oceán a atmosféru) to viedlo k výpadkom rádiových signálov a pridal sa k nemu aj slnečný vietor, ktorý môže spôsobiť problémy s elektrickou sieťou a ťažkosti satelitom. "Kozmické počasie môže byť po väčšinu zvyšku týždňa naďalej nestabilné", uviedla spoločnosť.
Silné slnečné erupcie boli zaznamenané už v minulosti. V roku 1989 vystrelila silná slnečná erupcia na Zem toľko elektricky nabitých častíc, že kanadská provincia Quebec na deväť hodín stratila energiu. Očakáva sa, že tieto udalosti vyvrcholia okolo roku 2025 a dúfa sa, že kozmická loď NASA Solar Orbiter ich bude všetky pozorovať, pretože má za cieľ letieť do vzdialenosti 26 miliónov míľ od Slnka.