TCHAJ-PEJ - Čínsky vojenský dron vstúpil do taiwanskej identifikačnej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ). Oznámilo to taiwanské ministerstvo obrany, informuje agentúra AFP.
Bezpilotné lietadlo typu BZK-007 vstúpilo v pondelok do juhozápadného rohu identifikačnej zóny protivzdušnej obrany ostrova spolu s ôsmimi čínskymi bojovými lietadlami, uviedol taiwanský rezort obrany. Čína za uplynulé dva roky síce zintenzívnila nálety do juhozápadnej oblasti taiwanskej zóny ADIZ, avšak použitie vojenských dronov je výnimočné. Taiwanská armáda tam takéto zariadenie naposledy spozorovala v októbri 2020, teda mesiac po tom, ako začala zverejňovať údaje o frekvencii čínskych výpadov.
Taiwanské ozbrojené sily minulý týždeň prvýkrát zostrelili neidentifikované komerčné bezpilotné lietadlo na malom ostrove neďaleko čínskej pevniny. Dron typu BZK-007 je však väčšie zariadenie, vyrobené čínskou spoločnosťou Guizhou Aircraft Industry Corporation (GAIC). Toto bezpilotné lietadlo dokáže vykonávať diaľkové lety a je vybavené sofistikovanejšími prieskumnými zariadeniami.
Napätie v Taiwanskom prielive sa zvýšilo po tom, ako na Taiwan v auguste pricestovala predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová. Čína v reakcii na túto návštevu spustila v okolí Taiwanu rozsiahle vojenské cvičenia. Peking považuje tento samosprávny ostrov za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Tchaj-pej zaznamenal tento rok už najmenej 1100 náletov čínskych bojových lietadiel do jeho identifikačnej zóny protivzdušnej obrany.Rozsah taiwanskej zóny ADIZ, v ktorej môže Taiwan požadovať identifikáciu cudzích lietadiel, je oveľa väčší než jeho vzdušný priestor.
Bojové schopnosti Taiwanu sa zlepšili vďaka čínskym manévrom
Bojové schopnosti taiwanskej armády sú "vyzretejšie" a ozbrojené sily Taiwanu sú schopnejšie bojovať vďaka svojim aktivitám spojeným so sériou nedávnych čínskych vojenských cvičení, vyhlásila v utorok taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Čína zorganizovala vojenské cvičenie po tom, čo Taiwan v auguste navštívila predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová. Peking jej návštevu totiž vnímal ako výrazný prejav americkej podpory tomuto ostrovnému štátu, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia. Čínske manévre v okolí Taiwanu odvtedy pokračujú v podstate až dodnes.
Cchaj Jing-wen v príhovore venovanom príslušníkom taiwanských vzdušných síl na základni Chua-lien uviedla, že situácia v okolí Taiwanského prielivu ostáva napätá. "Zoči-voči výzvam odpovedala naša národná armáda s pokojom na zámery nepriateľa preniknúť a vytrvalo bráni bezpečnosť našej krajiny," cituje Cchaj Jing-wen jej prezidentská kancelária.
"Verím, že po tomto časovo období plnom misií bojovej pripravenosti sú bojové schopnosti našej armády vyzretejšie a jej bojová sila mocnejšia," uviedla Cchaj. Zároveň dodala, že je v tejto súvislosti na taiwanskú armádu "mimoriadne hrdá". Taiwanské ozbrojené sily sú dobre vybavené, avšak v porovnaní s čínskou armádou malé. Cchaj sa počas svojho pôsobenia v úrade snaží o modernizáciu armády a za prioritu určila navýšenie výdavkov na obranu. Taiwanská demokraticky zvolená vláda tvrdí, že Čína nikdy Taiwanu nevládla a nemá na jeho územie nárok – a ani právo rozhodovať o jeho budúcnosti. Robiť tak môžu len jej obyvatelia.