Štvrtok19. december 2024, meniny má Judita, zajtra Dagmara

Španielsko zaznamenalo druhé úmrtie spojené s opičími kiahňami! V nemocnici leží 120 ľudí

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

MADRID - Španielsko oznámilo v sobotu druhé úmrtie spojené s opičími kiahňami. Iba v piatok pritom táto krajina ohlásila prvé úmrtie spojené s týmto ochorením a súčasne aj teda prvú známu obeť terajšej vlny šírenia tohto vírusu v Európe.

"Spomedzi 3750 pacientov je hospitalizovaných 120 a dvaja zomreli," oznámilo španielske ministerstvo zdravotníctva, pričom neuviedlo presný dátum úmrtia druhej osoby. Rezort ďalej uviedol, že v súvislosti s úmrtím bude vykonaná analýza, aby sa určila presná príčina smrti pacienta. Podľa údajov španielskych úradov bolo v krajine doposiaľ zaznamenaných 4298 prípadov nákazy opičími kiahňami. Španielsko je tak jednou z krajín s najvyšším počtom ľudí nakazených týmto ochorením mimo Afriky. 

Prvé úmrtie spojené s opičími kiahňami oznámila v piatok aj Brazília. Prechádzajúce úmrtia súvisiace s týmto ochorením boli pritom doposiaľ v rámci súčasnej vlny hlásené iba z Afriky, kde je tento vírus endemický a prvýkrát tam bol zaznamenaný v roku 1970. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň vyhlásila šírenie opičích kiahní vo viac ako 70 krajinách sveta za stav globálnej zdravotnej núdze. Najviac prípadov je v súčasnosti hlásených z Európy, kde bolo od začiatku mája zaznamenaných až 70 percent všetkých nových prípadov opičích kiahní, píše AFP.  

WHO očakáva, že v Európe bude hlásených viac úmrtí spojených s opičími kiahňami

Európska pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v sobotu uviedla, že je možné v Európe očakávať viac úmrtí spojených s opičími kiahňami. Spravila tak po tom, čo boli v uplynulých dňoch hlásené prvé takéto úmrtia mimo územia Afriky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. "Vzhľadom na pokračujúce šírenie opičích kiahní v Európe očakávame viac úmrtí," uviedla Catherine Smallwoodová z európskej pobočky WHO vo vyhlásení. Zároveň dodala, že hlavným cieľom je stále rýchlo zamedziť prenosu tohto ochorenia v Európe a súčasne zastaviť terajšiu vlnu jeho šírenia.

Opičie kiahne v Európe:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Mary Altaffer/NIAID via AP)

Táto predstaviteľka WHO upozornila, že vo väčšine prípadov sa ľudia nakazení týmto vírusom dokážu vyliečiť sami a opičie kiahne vyvolávajú komplikácie len zriedkavo. "Medzi zvyčajné príčiny, pre ktoré je nutné pacientov hospitalizovať, patrí pomoc pri zvládnutí bolesti alebo sekundárna infekcia a pri veľmi nízkom počte prípadov je potrebná pomoc pri život ohrozujúcich komplikáciách akou je napríklad encefalitída," vysvetlila Smallwoodová. V uplynulých dňoch ohlásilo Španielsko už dve úmrtia spojené s opičími kiahňami a jednu obeť oznámila i Brazília. Prechádzajúce úmrtia súvisiace s týmto ochorením boli pritom doposiaľ v rámci súčasnej vlny hlásené iba z Afriky, kde je tento vírus endemický. Španielsko zatiaľ neoznámilo presnú príčinu smrti pacientov, pričom uviedlo, že čaká na výsledky pitiev.

Brazília zase upozornila, že muž nakazený opičími kiahňami, ktorý zomrel, trpel aj inými "vážnymi ochoreniami". Podľa WHO bolo od začiatku mája mimo Afriky zatiaľ zaznamenaných vyše 18.000 prípadov opičích kiahní, pričom väčšinu z nich zaevidovali v Európe. WHO preto minulý týždeň vyhlásila šírenie opičích kiahní za stav globálnej zdravotnej núdze. Bolo zistené, že proti opičím kiahňam je účinná i vakcína od dánskej farmaceutickej spoločnosti Bavarian Nordic proti pravým kiahňam, ktorá sa v Európe predáva pod názvom Imvanex, pripomína AFP.

Viac o téme: VírusúmrtieŠpanielskoOpičie kiahne
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu