WASHINGTON - Zvierací trh v čínskom Wu-chane bol naozaj prvotným epicentrom pandémie ochorenia COVID-19. Vyplýva to z nových štúdií zverejnených v utorkovom vydaní vedeckého časopisu Science. TASR správu prevzala od agentúry AFP.
Prvá štúdia analyzovala geografický vzorec prípadov koronavírusu v decembri 2019. Ukázala, že prvé prípady nákazy boli tesne zoskupené okolo tržnice Chua-nan vo Wu-chane. Druhá štúdia skúmala genómové údaje z prvých prípadov ochorenia. Dospela k záveru, že je nepravdepodobné, že by sa covid vo veľkej miere prenášal medzi ľuďmi pred novembrom 2019.
Spoluautor štúdie Michael Worobey z Arizonskej univerzity nedávno vyzýval vedeckú komunitu, aby bola otvorenejšia myšlienke, že koronavírus unikol z laboratória. Na základe výsledkov štúdie si však myslí, že je nepravdepodobné, aby sa rozšíril iným spôsobom ako prostredníctvom trhu vo Wu-chane. Výskumný tím prvej štúdie určoval polohu väčšiny z prvých 174 prípadov nákazy identifikovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou. Dospel k záveru, že až 155 z nich bolo vo Wu-chane. Nakazené osoby navštívili tamojší zvierací trh, alebo žili v jeho tesnej blízkosti.
Druhá štúdia sa zamerala na vyriešenie zjavného rozporu v ranom vývoji vírusu. Na začiatku pandémie sa šírili dve línie koronavírusu - A a B. Vedci sa domnievajú, že obe sa preniesli na ľudí zo zvierat na tamojšom trhu pri dvoch rôznych udalostiach v novembri a decembri 2019. Podľa tohto scenáru existovali pravdepodobne aj ďalšie prenosy zo zvieraťa na človeka, ktoré sa však neprejavili ako covid. Zistenie pôvodu koronavírusu je dôležité na odvrátenie ďalšej pandémie a pre záchranu miliónov životov, vysvetľuje AFP.