WASHINGTON - Počet interrupcií vykonaných v Spojených štátoch sa v rámci trojročného skúmaného obdobia (do konca roka 2020) zvýšil o osem percent, čím sa zvrátil 30-ročný trend klesajúceho počtu prípadov umelého prerušenia tehotenstva. Vyplýva to z údajov americkej neziskovej organizácie Guttmacherov inštitút, zverejnených v stredu. Správu sme prevzali od agentúry Reuters.
Organizácia podporujúca práva na interrupciu vo svojej správe uviedla, že v roku 2020 vykonali v USA celkovo 930.160 interrupcií. Ide o nárast oproti roku 2017, keď ich bolo 862.320. Viac ako jedno z piatich tehotenstiev (20,6 percenta) skončilo v roku 2020 interrupčným zákrokom v porovnaní s 18,4 percenta prípadov v roku 2017.
Nie je úplne zrejmé, čo nárast spôsobilo
V jednotlivých amerických štátoch sa údaje líšia. Napríklad Mississippi zaznamenalo 40-percentný nárast v počte vykonaných interrupcií, zatiaľ čo Oklahoma vykázala počas trojročného obdobia skok až o 103 percent. V Missouri zase počet interrupcií klesol o 96 percent, keďže v tomto štáte zostal len jeden poskytovateľ. Bezprostredne nebolo jasné, čo nárast počtu interrupcií spôsobilo. Jedným z faktorov podľa výskumníkov mohlo byť rozšírenie pokrytia v súvislosti s interrupciami v mnohých štátoch v rámci programu Medicaid, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť pre chudobných a nízkopríjmových Američanov.
Ďalšou možnosťou je, že niektoré ženy stratili prístup k antikoncepčným prostriedkom v rámci obmedzení zdravotnej starostlivosti počas úradovania bývalého republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa, čo mohlo viesť k väčšiemu počtu neúmyselných tehotenstiev, uvádza správa. Spoluautorka štúdie Rachel Jonesová dodala, že pandémia ochorenia COVID-19 nebola hlavnou príčinou neplánovaných tehotenstiev ani interrupcií. K nárastu počtu vykonaných interrupcií prichádza v čase, keď Najvyšší súd USA zrejme uvažuje o zrušení alebo výraznom obmedzení práva na umelé prerušenie tehotenstva, všíma si Reuters.