Piatok27. december 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona

POTVRDENÉ Svetová ekonomika má problém, stagflácia vraj zatiaľ nehrozí: Európu však čaká ťažké obdobie

(Zdroj: Getty Images)

PARÍŽ - Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zhoršila vyhliadky globálnej ekonomiky. Hlavným dôvodom je vojna na Ukrajine. Nepočíta však so stagfláciou, akú svet zažil v 70. rokoch minulého storočia.

Svetová ekonomika tento rok vzrastie približne o 3 %, podobne ako v minulom roku, uviedla OECD vo svojom aktuálnom výhľade. Ešte v decembri počítala s expanziou o 4,5 %. OECD takisto zhoršila predpoveď pre budúci rok na 2,8 % z 3,2 %. Svet podľa OECD platí vysokú cenu za ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá je humanitárnou katastrofou a pripravila o život tisíce ľudí a ďalšie milióny prinútila opustiť svoje domovy. Vojna takisto spôsobila prudký nárast životných nákladov, čo zasiahlo ľudí po celom svete.

Pred začiatkom vojny na Ukrajine globálna ekonomika smerovala k silnému, aj keď nerovnomernému zotaveniu z koronakrízy. Vojna a problémy dodávateľských reťazcov, ktoré ešte zhoršujú protipandemické reštrikcie v Číne striktne sa držiacej politiky nulového covidu, zastavili toto zotavovanie. Rast bude slabší v takmer všetkých ekonomikách. Medzi krajiny, ktoré najviac zasiahla vojna, patria európske štáty pre svoju závislosť od dovozu energií a prílev utečencov.

Zdraženie komodít však negatívne ovplyvňuje ekonomiky po celom svete, keďže zvyšuje inflačné tlaky a znižuje reálne príjmy. OECD očakáva, že inflácia vyvrcholí v tomto roku na 8,5 % a na budúci rok sa spomalí na 6 %. Ešte v decembri počítala v tomto roku s 5 % a s 3 % v roku 2023. OECD aj napriek slabšiemu rastu a vyššej inflácii považuje riziko stagflácie v štýle 70. rokov minulého storočia spôsobenej ropným šokom len za obmedzené.

Predovšetkým rozvinuté ekonomiky podstatne menej energeticky intenzívne než v 70. rokoch, keďže motorom ich rastu sú služby. Okrem toho centrálne banky majú voľnejšie ruky pri boji s infláciou. OECD očakáva, že ekonomika USA tento rok vzrastie len o 2,5 %, v roku 2023 o 1,2 % a nie o 3,7 %, respektíve o 2,4 %. Ekonomika eurozóny by mala tento rok expandovať o 2,6 % (decembrová prognóza: +4,3 %) a na budúci rok o 1,6 % (+2,5 %). Čínska ekonomika, ktorú tvrdo zasiahla nová vlna lockdownov, si v roku 2022 polepší o 4,4 % (+5,1) a o 4,9 % (+5,1 %) v roku 2023.

Európa môže mať počas budúcej zimy problémy s nedostatkom energií

 

Európa môže mať počas budúcej zimy problémy s nedostatkom energií, varoval šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol. Ruská invázia na Ukrajinu totiž prehĺbila energetickú krízu v regióne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. "Obávam sa predovšetkým o trhy so zemným plynom, ak by sme mali chladnú a dlhú zimu, môžu nás čakať veľmi ťažké dni," uviedol Birol na výročnej konferencii IEA o energetickej hospodárnosti, ktorá sa koná v dánskom Sonderborgu.

Sulík vracia úder: Matovičov návrh je absurdný, budeme ho vetovať! Toto sú detaily vyjednávania o embargu

Sulík vracia úder: Matovičov návrh je absurdný, budeme ho vetovať! Toto sú detaily vyjednávania o embargu (Zdroj: Topky/Maarty)

Zatiaľ čo sa vlády a firmy aktuálne snažia zabezpečiť alternatívne dodávky energií, rovnako dôležité je, aby vlády prijali opatrenia na utlmenie dopytu, myslí si Birol. Ak európski zákazníci znížia teplotu vo svojich domovoch o 2 stupne Celzia, ušetrí sa tým 20 miliárd kubických metrov zemného plynu, čo zodpovedá objemu ruského plynu, ktorý prúdi do Európy cez plynovod Nord Stream 1 (Severný prúd 1).

Viac o téme: EkonomikaEnergieOECDVojna na Ukrajine
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu