LONDÝN - Poslanci britskej vládnucej Konzervatívnej strany v pondelok potvrdili dôveru lídrovi strany a britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi. Za vyslovenie dôvery hlasovali v pomere hlasov 211 k 148. Správu sme prevzali z britského denníka The Guardian.
Johnsona, ktorý čelí kritike za účasť na večierkoch v čase lockdownu v rokoch 2020 a 2021, podporilo 211 konzervatívnych zákonodarcov. Proti bolo 148, hlasovania sa nik nezdržal a všetky hlasovacie lístky boli platné. Premiér potreboval získať podporu 50 percent z 359 poslancov Konzervatívnej strany.
Stanica BBC spresňuje, že Johnson získal podporu 58,8 percenta poslancov Konzervatívnej strany, kým 41,2 percenta ich bolo proti súčasnému vedeniu. Tento výsledok je podľa BBC nižší než 63 percent, ktorých získala expremiérka Theresa Mayová v roku 2018. Agentúra AFP konštatuje, že Johnson prežil hlasovanie o dôvere len tesne a rozsah rebélie necháva jeho budúcnosť naďalej na pochybách.
Vláda je pod tlakom aj kvôli rastúcim cenám
Hlasovanie o vyslovení nedôvery oznámil v pondelok sir Graham Brady, šéf parlamentného výboru Konzervatívnej strany. Túto žiadosť podporilo najmenej 54 konzervatívcov, čím sa podarilo dosiahnuť 15-percentnú hranicu potrebnú na jeho uskutočnenie. Johnsonova vláda je v súčasnosti pod tlakom z dôvodu rastúcich cien energie a potravín, pripomína AP. Britský premiér takisto čelí kritike za účasť na večierkoch na Downing Street v rokoch 2020 a 2021, ktoré sa konali v čase koronavírusovej pandémie a lockdownov.
Vyšetrovanie tejto kauzy, známej ako "partygate", sa začalo na základe zistení druhej tajomníčky úradu vlády Sue Grayovej. Tá vo svojej vyšetrovacej správe, ktorej záverečnú časť zverejnili koncom mája uviedla, že mnohé z týchto večierkov neboli v súlade s vtedajším protipandemickými opatreniami. Johnson dostal tiež pokutu pre oslavu svojich 56. narodenín, ktorá sa uskutočnila 19. júna 2020.
Zodpovednosť prevzal, no odstúpiť odmietol
Johnson síce prevzal na seba plnú zodpovednosť za tieto oslavy, odstúpiť zo svojho postu však odmietol. Johnsonovi pred hlasovaním verejne prejavilo podporu 16 z 22 členov vlády. Na premiérovu stranu sa postavili napríklad šéfka diplomacie Liz Trussová, minister zdravotníctva Sajid Javid či minister financií Rishi Sunak.
Labouristi kritizovali vyslovenie dôvery premiérovi Johnsonovi
"Rozdelení" britskí konzervatívci v hlasovaní o dôvere podporili vládu premiéra Borisa Johnsona a "ignorovali britskú verejnosť", uviedol v pondelok v reakcii na hlasovanie líder opozičných labouristov Keir Starmer. Na sociálnej sieti Twitter Starmer napísal, že Johnson "nemá žiaden plán na riešenie problémov, ktorým čelíte".
Tieňový minister zahraničných vecí z Labouristickej strany David Lammy reagoval, že Konzervatívna strana stratila dôveru v tohto premiéra a preto by mal odstúpiť. Johnson podľa neho "krváca po celom Westminsteri," citovala stanica Sky News.
Hlasovanie prežil len tesne
Agentúra AFP konštatuje, že Johnson prežil hlasovanie o dôvere len tesne a rozsah rebélie proti nemu necháva jeho budúcnosť naďalej na pochybách. BBC spresňuje, že Johnson získal podporu 58,8 percenta poslancov Konzervatívnej strany, kým 41,2 percenta ich bolo proti súčasnému vedeniu.
"Je to ako bombardér B-52, ktorý stratil svoj motor. Stále letí, avšak iba jediným smerom, a to dolu k zemi," podotkol Lammy. "Tam je dnes večer aj Boris Johnson. Kráča zranený a krváca po celom Westminsteri," dodal.
Líder britskej politickej strany Liberálni demokrati Ed Davey v reakcii na Johnsonovo víťazstvo uviedol, že "konzervatívni poslanci sú teraz plne zodpovední za správanie premiéra", keď tesne zahlasovali za zotrvanie "porušovateľa zákona a klamára"."Je jasné, že premiér a Konzervatívna strana sa vysmievajú britskej verejnosti," citovala Daveyho stanica BBC. Johnson podľa neho "balansuje na hrane" a "je príliš zbabelý na to, aby odstúpil".