VARŠAVA - Vo svetle nových udalostí na Ukrajine je nutné sa pozerať nie len po pláne B ale aj po plánoch C,D a ďalších. Možností, ako a či by mohli Rusi postupovať ďalej je veľa a jednou z nich je aj severná trasa, kde podľa niektorých leží tzv. Achillova päta Európy. Ide o Suvalský priesmyk (po poľsky Przesmyk suwalski, pozn. red.), ktorý leží na severovýchodnom krídle Poľska a tvorí tak strategický bod, kde by mohol v najhoršom prípade aj eskalovať konflikt medzi Ruskom a Západom.
Na túto možnosť upozorňuje poľský web Gazeta. Podľa amerických vojenských expertov práve tu môže byť Západ v konflikte s Ruskom. Počas posledného summitu NATO vyjadril v tejto súvislosti obavy aj litovský prezident Gitanas Nauseda.
Jeho obavy citoval aj španielsky denník El Pais. Jeho slová spolu s početnými obavami viedol denník, aby toto miesto označil za tzv. európsku Achillovu pätu.
V princípe sa totiž zahraniční experti zhodujú, že tento koridor, ktorý je jediným pozemným spojením pobaltských štátov s krajinami NATO a Európskou úniou, sa môže v budúcnosti stať bodom vzplanutia a zničenia vzťahov medzi Západom a Ruskom . Takýto 92-kilometrový úsek zeme, ktorý oddeľuje ruský Kaliningrad a Bielorusko, by mohol byť napadnutý v čase rastúceho napätia medzi Ruskom a NATO.
Čo by spôsobilo prípadné napadnutie priesmyku?
Viacerí odborníci majú obavy hlavne preto, že z geografického hľadiska ide o kľúčové miesto medzi pobaltskými štátmi ako Estónsko, Litva a Lotyšsko, pričom istý kus územia, kde je Kaliningrad patrí Rusku. Jedna z možností je, že by sa Rusko snažilo spojiť Kaliningrad a Bielorusko. Litva, Lotyšsko a Estónsko by tak logicky zostali odrezané od územia Poľska a ďalších krajín Európskej únie. Gazeta pripomína, že po vypuknutí vojny na Ukrajine je tento teoretický scenár v tamojších končinách čoraz reálnejší a začína vyvolávať čoraz väčšiu úzkosť. Tento hypotetický scenár však vznikol ešte pred konfliktom na Ukrajine.
Suvalský priesmyk je názov používaný v terminológii NATO. Je to označenie pre poľské oblasti pri hraniciach s Litvou, medzi ktoré patria Suwałki, Augustów či Sejny. Podľa pozemných síl USA ide o potenciálne najpálčivejšie miesto v Európe. Aspoň takýto postoj v roku 2015 prezentoval vtedajší veliteľ americkej armády v Európe generál Benjamin Hodges.
Snaha spojiť Kaliningrad s Bieloruskom
Americké spravodajské služby podľa Gazety už skôr upozornili na zlú infraštruktúru v oblasti a problémy s organizáciou, ktoré môžu brániť krajinám NATO v rýchlej reakcii v prípade náhlej hrozby, ktorá môže v regióne nastať. Spravodajské informácie už niekoľko rokov hovoria o tom, že Rusi a Bielorusi prejavujú záujem o spojenie s Kaliningradom po súši. Takéto rozhodnutie však môže byť prijaté až v prípade vyhlásenia konfliktu proti členským štátom NATO.