BRATISLAVA – Do Európy opäť prišiel „kamarát“ motoristov. Saharský prach v súčasnosti vo veľkom ovplyvňuje počasie v Európe a mnohé krajiny pieskové búrky doslova pohltili. Nevideli slnko, obloha chytila strašidelnú farbu a piesok po sebe zanecháva stopy na autách, chodníkoch, aj čerstvo umytých oknách. Aj keď na Slovensku sme ho tu nemali v takej miere, iné európske mestá takéto šťastie nemali. Zábery z nich doslova desia!
Za všetko môže búrka Celia. Tá so sebou okrem prehánok, zhoršenia počasia a ochladenia priniesla aj ďalší fenomén – púštny piesok. Ten vo veľkom „obľubujú“ najmä motoristi či gazdiné, veď saharský prach vie narobiť množstvo škôd na umytých oknách či autách.
Na Slovensku mal prísť saharský piesok v dvoch vlnách – prvá prišla v noci z utorka na stredu, kedy sa prach dostal do ovzdušia a tým, že aj pršalo, si stopy po saharskom piesku nachádzali vodiči už ráno. "Po čase sa nad naše územie vďaka prúdeniu dostal spolu so zrážkami aj saharský prach. Po odznení zrážok bol najlepšie viditeľný na povrchoch áut. Výraznejšie množstvo sa objavilo najmä juhozápadne od nášho územia. Jeho výskyt dokumentujú aj družicové snímky programu Copernicus v častí Álp a Pyrenejí sfarbili snehovú pokrývku do odtieňov žltej a oranžovej. Zaujímavosťou je, že najvyššie polohy pohorí ostali biele, do vyšších vrstiev atmosféry sa prach nedostal," vysvetlil Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti.
Druhá vlna na Slovensko dorazila vo štvrtok, no bola oveľa miernejšia, ako tie, ktoré zažili mnohé európske krajiny. Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Švajčiarsko – všetky tieto štáty totiž boli svedkami toho, ako piesková búrka zafarbila oblohu do sýto oranžova. Ba čo viac, španielske úrady pre mimoriadne nepriaznivé počasie vydali zlé hodnotenie kvality ovzdušia pre veľkú časť krajiny.
Zábery zo spomínaných krajín vo veľkom kolujú po sociálnych sieťach a doslova vyvolávajú obavy – vyzerá to totiž tak, ako by mal nastať Armageddon, prišli mimozemšťania, prípadne žili na susednej planéte Mars. Španielska meteorologická služba opísala prachovú búrku zo Sahary ako „mimoriadnu a veľmi intenzívnu“, pričom dodala, že nie je jasné, či išlo o najhoršiu zaznamenanú epizódu svojho druhu. Prachové častice zo Sahary, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, sú však nebezpečné pre astmatikov – viaceré úrady vyzvali ľudí s týmto chronickým ochorením, aby so sebou mali aj potrebné lieky. „Toxický vzduch môže spôsobiť, že ľudia budú mať problémy s dýchaním a môže spôsobiť sipot, kašeľ, dýchavičnosť a dokonca aj život ohrozujúci astmatický záchvat,“ upozornil pneumológ Andy Whittamore.
Mnohí Španieli sa v utorok prebudili a našli vrstvu červeného prachu pokrývajúceho terasy, ulice a autá. Obloha v hlavnom meste Madrid a ďalších mestách mala zvláštny odtieň oranžovej farby. Podľa miestnej meteorologickej služby sa dohľadnosť v Madride a mestách ako Granada a Leon sa znížila na 5,5 kilometra. Núdzové úrady odporučili občanom používať rúška, ak idú vonku, a vyhýbať sa cvičeniu vonku.
Piesočná búrka zmenila aj farbu snehu v rakúskych alpách či francúzskych Pyrenejach. Tam sa totiž vplyvom piesku sneh zafarbil do hneda.