BRUSEL - Európska únia (EÚ) nebude schopná nájsť skutočnú náhradu za ruský plyn, ak sa Moskva rozhodne znížiť alebo zastaviť dodávky, čo spôsobí veľkú energetickú krízu v Európe. Uviedol to prezident Ruského inštitútu pre globálnu ekonomiku a medzinárodné vzťahy Alexander Dynkin pre agentúru TASS v komentári ku správam, že Brusel rokuje o dodávkach plynu s USA, Katarom a Azerbajdžanom pre prípad, že sa Rusko rozhodne obmedziť alebo zastaviť svoje dodávky.
Poznamenal pritom, že USA mali už v minulosti dodať Európe skvapalnený zemný plyn, ale nedodali. Zavedenie európskych sankcií voči Rusku zasiahne v prvom rade európske hospodárstvo, povedal Dynkin. „Ak bude vyhlásené moratórium na nákup uhľovodíkov z Ruska, spôsobí to vážnu krízu v Európskej únii,“ dodal.
Orbán telefonicky konzultoval s generálnym tajomníkom NATO Stoltenbergom
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v pondelok z Moskvy telefonicky konzultoval s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, uviedol pre agentúru MTI Orbánov hovorca Bertalan Havasi. Podľa jeho slov premiér informoval šéfa NATO o tom, že v utorok bude rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Premiér bude rokovať s ruským prezidentom Putinom
Orbán so Stoltenbergom zhodnotili situáciu na rusko-ukrajinských hraniciach a vyjadrili sa za zníženie napätia a za snahu o riešenie sporov prostredníctvom dialógu. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó dodal, že Orbán už o návšteve Moskvy predtým hovoril aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorého krajina aktuálne predsedá Rade Európskej únie.
Šéf maďarskej diplomacie spresnil, že rokovania s Putinom v utorok sa budú týkať možného rozšírenia dlhodobej zmluvy Maďarska s Ruskom o nákupe zemného plynu, rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi, dvojstrannej spolupráce v oblastiach potravinárstva, kozmonautiky, ale aj železničnej a leteckej dopravy.