WASHINGTON - Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba dosiahol v pondelok svoj cieľ vo vzdialenosti 1,5 milióna kilometrov od Zeme. S odvolaním sa na americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) o tom informovala agentúra AP.
Zo Zeme ho vyniesla nosná raketa Ariane 5, ktorá odštartovala z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane na Vianoce. Ako uviedla agentúra AFP, v pondelok o približne 20.00 h SEČ zapol ďalekohľad na päť minút trysky, aby dosiahol druhý libračný bod. V tejto polohe sa vyrovnávajú gravitačné sily Zeme a Slnka.
Potrebné je ešte dôkladne nastaviť zrkadlá a dostatočne vychladiť infračervené detektory na tomto sedemtonovom teleskope, ktorého celková hodnota dosahuje desať miliárd dolárov. Fungovať by mal začať v júni.
🏠 Home, home on Lagrange! We successfully completed our burn to start #NASAWebb on its orbit of the 2nd Lagrange point (L2), about a million miles (1.5 million km) from Earth. It will orbit the Sun, in line with Earth, as it orbits L2. https://t.co/bsIU3vccAj #UnfoldTheUniverse pic.twitter.com/WDhuANEP5h
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) January 24, 2022
Ďalekohľad umožní astronómom nahliadnuť do minulosti vesmíru
Ako uvádza NASA, Webbov ďalekohľad umožní astronómom nahliadnuť do minulosti vesmíru, a to iba sto miliónov rokov od predpokladaného "veľkého tresku". Teleskop bude skúmať aj atmosféru vzdialených vesmírnych telies a hľadať tam známky života.
Vesmírny ďalekohľad sa bude nachádzať vždy na nočnej strane Zeme, aby tak ostali jeho infračervené detektory čo najchladnejšie. Od Zeme je štyrikrát ďalej než Mesiac. Webbov teleskop má byť nástupcom Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu, ktorý sa nachádza na orbite vo výške približne 500 kilometrov a už si vyžaduje opravy.