Brusel 20. januára (TASR) - V dôsledku koronavírusovej pandémie nebolo v Európe vykonaných približne 100 miliónov skríningových testov na zistenie rakoviny. Táto skutočnosť viedla k odhaľovaniu rakoviny v neskorších štádiách a celkovo zníženej miere prežitia, vyplýva z údajov zverejnených Európskou organizáciou boja proti rakovine (ECO). Informovala o tom nezisková organizácia OnkoAliancia Slovensko.
ECO zároveň upozornila, že v Európe môže byť až milión prípadov rakoviny, ktoré v dôsledku pandémie neboli vôbec odhalené. Polovica ľudí s potenciálnymi príznakmi rakoviny nebola urgentne odporučená na diagnostiku a každý piaty onkologický pacient nedostáva potrebnú chirurgickú alebo chemoterapeutickú liečbu, dodáva ECO. "Potrebujeme urgentné politické opatrenia na európskej aj vnútroštátnej úrovni, ktoré pomôžu pri riešení neodhalených alebo neliečených prípadov rakoviny, obnovení dôvery verejnosti v onkológiu a tiež pri budovaní odolnejších systémov zdravotnej starostlivosti," povedal riaditeľ ECO Andreas Charalambous.
"Musíme sa vrátiť k plnohodnotnému poskytovaniu zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov, oživiť zdravotnícky systém a ešte v intenzívnejšej miere sa sústrediť na preventívne vyšetrenia," uviedol predstaviteľ slovenskej aliancie Nie rakovine Patrik Herman. Európska organizácia boja proti rakovine v tejto súvislosti odštartovala kampaň Time To Act (Čas konať), ktorej cieľom je apelovať na politikov a pracovníkov v oblasti zdravotníctva: spoločne by mali zabránili tomu, aby ochorenie COVID-19 naďalej "marilo" boj proti proti rakovine, vysvetľuje OnkoAliancia Slovensko.
Kampaň tiež vyzýva obyvateľov Európy, aby bezodkladne vyhľadali lekársku starostlivosť, ak sa u nich prejavia bežné varovné príznaky rakoviny. Medzi ne patrí napríklad krvácanie pri používaní toalety, hrčka v prsníku, ťažkosti s prehĺtaním či náhla strata hmotnosti.
"Je dôležité, aby Slovensko spolupracovalo aj v oblasti onkológie s európskymi autoritami a inštitúciami. Európsky plán boja proti rakovine je ambiciózny program, ktorý dáva aj Slovensku jasné odporúčania k tomu, ako bojovať proti rakovine," upozornil predstaviteľ organizácie OnkoAliancia Slovensko, ktorá zastrešuje spomínanú kampaň v SR.
Štatistiky, ako aj podrobnosti kampane Time To Act budú predstavené 21. januára na virtuálnom podujatí, na ktorom odznejú aj príspevky slovenského ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a europoslancov Lucie Ďuriš Nicholsonovej, Moniky Beňovej a Ivana Štefanca, avizuje OnkoAliancia Slovensko.