NEW YORK - Delegácie krajín Západu po mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) OSN vo štvrtok v spoločnom vyhlásení odsúdili konanie Bieloruska ohľadom migračnej krízy na jeho hraniciach s Poľskom. Informovala o tom agentúra AFP.
Spojené štáty, Británia, Estónsko, Francúzsko, Írsko, Nórsko a Albánsko odsúdili "riadené zneužívanie ľudských bytostí, ktorých životy a blaho Bielorusko ohrozuje z politických dôvodov". Minsk tak podľa nich tak koná s "cieľom destabilizovať susedné krajiny a vonkajšiu hranicu EÚ a tiež preto, aby odvrátil pozornosť od stúpajúceho počtu prípadov porušovania ľudských práv vo vlastnej krajine".
"Táto taktika je neprijateľná a vyžaduje si dôraznú medzinárodnú reakciu a spoluprácu s cieľom primäť Bielorusko, aby za to prevzalo zodpovednosť," píše sa v dokumente. Konkrétne kroky, ako chcú Minsk potrestať, však neuviedli. "Vyzývame bieloruských predstaviteľov, aby zastavili tieto neľudské akcie a neohrozovali ľudí na živote," uvádza sa ďalej vo vyhlásení. Aktuálna situácia na poľsko-bieloruských hraniciach "ukazuje, ako sa režim (prezidenta Alexandra) Lukašenka stal hrozbou pre regionálnu stabilitu.
V spoločnom vyhlásení krajiny nespomenuli Rusko, ktoré je spojencom Bieloruska. Moskva ešte pred zasadnutím BR OSN odmietla obvinenia, že v spolupráci s Minskom posiela migrantov cez východnú hranicu EÚ do Poľska. Západné krajiny už mesiace obviňujú bieloruský režim, že ako odvetu za uvalené sankcie posiela migrantov cez poľské hranice do EÚ.
Podľa Poľska Lukašenko takto nalákal zhruba 2000 migrantov, prevažne Kurdov z Blízkeho východu, aby prišli do Bieloruska s tým, že ich plánuje poslať cez hranice. Poľsko však týchto migrantov odmieta prijať a výsledkom je, že v okolí hraníc uviazli v mrazivých teplotách tisíce zúfalých ľudí, ktorí sú obkolesení ozbrojenými zložkami oboch krajín.
Kurdistan vyzýva svojich obyvateľov, aby sa nevydávali na cestu do Bieloruska
Predstavitelia irackého Kurdistanu varujú svojich občanov pred cestovaním do Bieloruska. Politici tvrdia, že mnohí z migrantov, ktorí sa takto snažia dostať do Nemecka, boli oklamaní pašerákmi. Informoval o tom v piatok poľský spravodajská web Onet.pl. V Kurdistane podľa Onet.pl momentálne prebieha informačná kampaň, ktorá má jeho obyvateľov upozorniť, že tí, ktorí sa rozhodnú emigrovať, sa stávajú súčasťou hybridných aktivít režimu Alexandra Lukašenka.
Zijád Raúf, predstaviteľ kurdskej vlády v Poľsku, v rozhovore pre poľský verejnoprávny rozhlas uviedol, že kurdské vedenie je znepokojené ťaživou situáciou, v ktorej sa nachádzajú migranti uviaznutí na hraniciach Poľska a Bieloruska. "Boli by sme radi, keby si uvedomili, že boli zmanipulovaní a rozhodnutie opustiť krajinu a odísť nebolo správne...počúvali pašerákov, ktorí to robili len pre svoj materiálny prospech," vysvetlil Raúf.
Kurdskí predstavitelia v Poľsku zároveň ponúkli pomoc svojim krajanom, ktorí táboria pozdĺž východnej hranice Bieloruska s Poľskom. Web Polsat News vo štvrtok informoval, že od začiatku roka 2021 poľská pohraničná stráž eviduje viac ako 30.000 pokusov o ilegálne prekročenie poľsko-bieloruských hraníc.
Od leta bolo zaznamenaných aj mnoho pokusov o násilný vstup na územie Poľska zo strany cudzincov zhromaždených bieloruskými bezpečnostnými zložkami v zahraničí, ako aj provokácií zo strany týchto zložiek. V reakcii na tento vývoj od 2. septembra v 183 lokalitách v Podleskom a Lublinskom vojvodstve, susediacich s Bieloruskom, platí výnimočný stav a boli tam presunuté stovky príslušníkov poľských bezpečnostných zložiek.