LONDÝN – Ďalšia štatistika výrazne v neprospech odporcov vakcín, alebo prehnané čísla? Názory na to, či je očkovanie účinné alebo nie, sa naprieč verejnosťou líšia. Štatistika z britských ostrov najnovšie tvrdí, že pri neočkovaných je po nakazení sa pravdepodobnosť úmrtia vyššia až 32-krát. Má to však háčik, na ktorý poukazujú viacerí odborníci.
Údaje, ktoré zverejnil britský Národný štatistický úrad (ONS) ukazujú, že pri neočkovaných ľudí je až 32-krát vyššia pravdepodobnosť toho, že po nakazení sa vírusom chorobe podľahnú. Upozornil na to britský Daily Mail.
Na britských ostrovoch je úmrtnosť medzi neočkovanými v pomere 849,7 na 100-tisíc obyvateľov. V prípade plne očkovaných osôb je to však "iba" 26,2 na 100-tisíc osôb. Značne nižšie riziko úmrtia čísla odhalili aj u nakazených, ktorí zatiaľ dostali iba prvú dávku vakcíny. V tomto prípade to predstavuje 105,3 mŕtvych na 100-tisíc osôb.
Údaje, s ktorými ONS pracovala, sú však v období od 2. januára do 24. septembra. Spadajú do nich teda aj tí ľudia, ktorí v tom čase ešte neboli medzi očkovanými skupinami. Podľa vedcov však ide aj napriek tomu o jasný dôkaz toho, že by sa ľudia mali dať očkovať.
Očkovanie nespochybnili, ale...
Ozvali sa ale aj hlasy spochybňujúce takéto čísla. "32-krát väčšia pravdepodobnosť úmrtia môže byť trochu prehnaná. Dobre vieme, že v niektorých menšinách a komunitách prebieha vakcinácia pomalšie," uviedol britský odborník na Covid-19 John Roberts. Samotní účinok vakcín však nespochybnil, výhrady mal k danému číslu.
Ekonóm Chris Snowdon zasa označil štatistiku za pochybnú práve kvôli tomu, že do marca bol zaočkovaný iba zlomok ľudí.
Aktuálne už aspoň prvú dávku vakcíny dostalo vo Veľkej Británii približne 86,9 percent ľudí nad 12 rokov.
Na Slovensku máme doteraz plne zaočkovaných 2 398 209 ľudí a radíme sa v tomto smere medzi najhoršie krajina Európskej únie. Pri pohľade do nemocníc je vidieť, že 79,35 hospitalizovaných tvoria práve pacienti, ktorí nie sú zaočkovaní vôbec, alebo dostal iba prvú dávku.