ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala v stredu poplašné vyhlásenie o situácii v Afganistane. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
"Zdravotný systém v Afganistane je na pokraji zrútenia," oznámili po návšteve afganskej metropoly Kábul šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus a regionálny riaditeľ Ahmad Manzarí. "Ak sa bezodkladne nepodniknú kroky, krajina bude čeliť bezprostrednej humanitárnej katastrofe," uviedli.
Keďže po augustovom prevzatí moci v krajine radikálnym hnutím Taliban prestali do Afganistanu prúdiť peniaze v rámci humanitárnej pomoci, tisíce zdravotníckych zariadení už nemajú financie na potrebné materiály ani na platy zamestnancov, napísal Tedros. "Mnoho z týchto zariadení teraz obmedzilo prevádzku alebo sa úplne zatvorilo, čo núti poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti robiť ťažké rozhodnutia, koho zachrániť a koho nechať zomrieť," uviedla WHO.
.@DrTedros and @WHOEMRO's Dr Ahmed Al-Mandhari concluded their visit to Kabul. #Afghanistan’s health system is on the brink of collapse. Unless urgent action is taken, the country faces an imminent humanitarian catastrophe 👉 https://t.co/G3mFGQDfzv #StayAndDeliver pic.twitter.com/Ea3bTzkbyt
— World Health Organization (WHO) (@WHO) September 22, 2021
Do práce chodí menej zdravotníčok, a preto sa nemocniciam vyhýbajú aj pacientky. WHO však ďalej investuje do vyškolovania žien v tomto odbore. Deväť z 37 kliník na liečenie ochorenia COVID-19 muselo zatvoriť a takisto sa menej testuje aj očkuje proti koronavírusu. V krajine majú v súčasnosti 1,8 milióna dávok vakcín proti koronavírusu, ktoré treba bezodkladne podať. Ohrozené je aj odstraňovanie detskej obrny a pribúdajú prípady osýpok. WHO a jej partnerské organizácie sú pripravené chodiť od dverí k dverám po celej krajine a očkovať proti obrne, osýpkam a koronavírusu.
WHO informovala, že od prevzatia moci Talibanom priviezla do Afganistanu 170 ton zdravotníckych zásob. Ak má táto pomoc pokračovať, WHO potrebuje na nasledujúce štyri mesiace 38 miliónov dolárov.