MADRID - Sopka La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrov, po 40 rokoch ožíva a je preto pod dohľadom vulkanológov. V sobotu sopku monitorovali aj pomocou lietadla a dronov vybavených infračervenými kamerami. Informoval o tom web Europapress.es.
Od minulej soboty bolo totiž pod ňou zaznamenaných viac ako 1000 zemetrasení s nízkou magnitúdou - do 3,4 stupňa Richterovej stupnice, uviedol vo vyhlásení vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov (Involcan). Táto aktivita je spojená s pohybom takmer 11 miliónov kubických metrov magmy vo vnútri sopky, dodal ústav.
Involcan v súvislosti s aktivitou sopky hovorí o "roji zemetrasení". Ide o sled seizmických udalostí, ktoré sa vyskytnú na jednom mieste v relatívne krátkom časovom období. "V najbližších dňoch nemožno vylúčiť zintenzívnenie druhu seizmickej aktivity," uvádza sa v stanovisku ústavu. "Súčasný seizmický roj nepochybne predstavuje významnú zmenu v činnosti sopky La Cumbre Vieja a súvisí s procesom vnikania magmy pod ostrov La Palma," píše sa vo vyhlásení Involcanu zo štvrtka.
Vzhľadom na množstvo malých zemetrasení, ktoré "môžu mať v krátkodobom horizonte rýchly vývoj", platí druhý zo štyroch stupňov ostražitosti, informovala ešte v stredu vláda tohto súostrovia. Táto úroveň pohotovosti nateraz neznamená evakuáciu ľudí z ostrova, ktorý sa nachádza severozápadne od Afriky.
La Cumbre Vieja je aktívny, aj keď spiaci vulkanický chrbát na juhu La Palmy, ktorý v 20. storočí vybuchol dvakrát, najskôr v roku 1949 a potom v roku 1971. Španielske Kanárske ostrovy sú sopečného pôvodu a naposledy tam erupciu - podmorskú - zaznamenali v roku 2011 na ostrove El Hierro.