Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

USA vyjadrili znepokojenie nad zložením afganskej vlády vytvorenej Talibanom

Mierový vyslanec USA a mulla Abdal Ghaní Barádar
Mierový vyslanec USA a mulla Abdal Ghaní Barádar (Zdroj: SITA/AP Photo/Hussein Sayed, File)

WASHINGTON - Spojené štáty vyjadrili znepokojenie nad zložením novej dočasnej afganskej vlády, ktorú v utorok predstavilo radikálne fundamentalistické hnutie Taliban. Zdôraznili však, že vládu talibov budú posudzovať podľa jej skutkov, informovala v stredu agentúra AFP.

"Všimli sme si, že zverejnený zoznam mien (členov vlády) pozostáva výhradne z členov Talibanu alebo ich blízkych spolupracovníkov a že sa na ňom nenachádzajú nijaké ženy," uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí. Znepokojenie podľa neho vyvolávajú aj kontakty a minulosť niektorých členov kabinetu.

"Budeme však posudzovať Taliban podľa jeho činov, a nie podľa slov," podčiarkol hovorca. V tejto súvislosti opäť apeloval na hnutie Taliban, aby umožnilo bezpečný odchod z krajiny všetkým americkým občanom, ale aj Afgancom, ktorí si želajú odísť. Spojené štáty tiež zdôraznili potrebu vytvorenia inkluzívnej vlády, ktorej súčasťou budú rôzne zložky afganskej spoločnosti.

Dočasným premiérom sa stane mulla Mohammad Hasan Achúnd, ktorý sa nachádza na sankčnom zozname OSN a vo vláde bol aj v rokoch 1996 – 2001, keď Taliban zaviedol v Afganistane brutálny islamistický režim. Jedným z dvoch Achúndových zástupcov bude mulla Abdal Ghaní Barádar, ktorý viedol rokovania s USA a podpísal dohodu vedúcu k definitívnemu stiahnutiu amerických vojakov z Afganistanu. Za ministra obrany bol vymenovaný mulla Mohammad Jakúb, syn zakladateľa tohto fundamentalistického hnutia mullu Omara.

Ubezpečenie pre všetkých Afgancov

Šéfom rezortu vnútra a zároveň druhým podpredsedom vlády sa stal Sirádžaddín Hakkání, vodca s Talibanom spriaznenej militantnej siete Hakkáníovcov, ktorú USA považujú za teroristickú organizáciu. Za informácie vedúce k jeho dolapeniu pritom Washington stále oficiálne ponúka odmenu vo výške niekoľkých miliónov dolárov.

Za dočasného ministra zahraničných vecí bol vymenovaný Amír Chán Muttákí, vyjednávač Talibanu v katarskej Dauhe. Vodca talibov - mulla Hajbatulláh Áchúndzáda - v utorok "ubezpečil" všetkých Afgancov, že nová vláda bude "usilovne pracovať na presadzovaní islamských pravidiel a práva šaría". 

Vyjadili sa aj predstavitelia Kataru

Katar vyhlásil, že afganské hnutie Taliban prejavilo "pragmatizmus" a malo by byť posudzované podľa činov. Katar tvrdí, že Taliban je nesporne vládcom Afganistanu, ale s oficiálnym uznaním tohto islamistického hnutia sa neponáhľa. Spolupracovníčka katarského ministra zahraničných vecí Lúlwa Chátirová v exkluzívnom interview pre tlačovú agentúru AFP, ktoré bolo zverejnené v stredu, povedala, že závisí od Afgancov, akú budúcnosť si určia, a nie od medzinárodného spoločenstva.

Katar je spojencom USA. Katarská metropola Dauha bola hlavným sprostredkovateľom medzi Talibanom, ktorý si v Katare v roku 2013 otvoril politický úrad, a medzinárodným spoločenstvom vrátane Washingtonu, a to až do bleskového prevzatia moci v Afganistane radikálnym hnutím Taliban v polovici minulého mesiaca. "Prejavili veľkú dávku pragmatizmu. Využime príležitosť... a sledujme ich verejné činy," uviedla Chátirová, ale zatiaľ oficiálne neoznámila uznanie nových vládcov Afganistanu.

"Sú faktickými vládcami, o tom niet pochýb," dodala v interview, ktoré sa uskutočnilo v pondelok večer, ešte predtým, ako Taliban zverejnil členov svojej dočasnej, tvrdo konzervatívnej vlády. Taliban vymenoval v utorok úradujúcu vládu na čele s mullom Muhammadom Hasanom Achúndom, ale ešte ju musia oficiálne uznať členovia OSN vrátane Kataru. Chátirová, hovorkyňa Kataru na medzinárodnej scéne a tvár riešenia pandémie koronavírusu v krajine, poukázala na "niektoré pozitívne gestá" nových vládcov Talibanu v Afganistane.

Ľud by mal mať rozhodujúce slovo

"Už samotný fakt, že z Kábulu mohlo odísť veľa evakuovaných ľudí vrátane študentiek, je veľavravný, pretože bez spolupráce Talibanu by to nebolo možné," zdôraznila pre AFP Chátirová. "S uznaním sa neponáhľame. My sa od Talibanu nedištancujeme... zaujímame strednú cestu," dodala.

"Afganistan je nezávislá krajina... ľud Afganistanu by mal mať rozhodujúce slovo," uviedla Chátirová a dodala, že o osude ľudí v Afganistane nemá rozhodovať medzinárodné spoločenstvo. Katar bol kľúčovým aktérom pri evakuáciách a aj v diplomacii okolo Afganistanu. Katar má zároveň na svojom území najväčšiu americkú letecké základňu v regióne.  

Takmer polovica z vyše 120.000 ľudí evakuovaných letecky z Afganistanu prešla práve cez Katar. Ten pomáhal aj znovu sprevádzkovať letisko v Kábule, ktoré po odchode amerických vojakov z Afganistanu takmer vôbec nefungovalo. V Dauhe bola tiež vlani vo februári dosiahnutá dohoda medzi administratívou bývalého prezidenta Donalda Trumpa a Talibanom o stiahnutí amerických síl z Afganistanu po 20 rokoch.

Viac o téme: VládaUSAAfganistanTaliban
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu