WASHINGTON - Z afganského hlavného mesta Kábul odleteli posledné lietadlá americkej armády, potvrdil v pondelok hovorca Pentagónu John Kirby. USA odchodom svojich vojakov tak ukončili najdlhšiu vojnu, akú kedy Washington viedol. Informovali o tom televízia BBC a následne tlačové agentúry AP a AFP.
Posledné americké lietadlo odštartovalo z medzinárodného letiska v Kábule minútu pred polnocou z pondelka na utorok miestneho času, povedal veliteľ amerických ozbrojených síl na Blízkom východe generál Kenneth McKenzie. Na palube posledného evakuačného letu z Kábulu bol aj veliteľ amerických vojenských pozemných síl v Afganistane generál Chris Donahue, ako aj najvyššie postavený americký diplomat v Kábule Ross Wilson.
Jeden z hliadky hnutia Taliban na letisku v Kábule pre agentúru AP potvrdil, že posledných päť amerických lietadiel odletelo krátko po polnoci miestneho času. V uliciach mesta sa následne ozývala oslavná streľba. "Americkí vojaci opustili kábulské letisko a náš národ získal úplnú nezávislosť," reagoval hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid.
Pentagón uviedol, že niektorí Američania, ktorí chceli opustiť Afganistan, sa nedokázali dostať na letisko v Kábule a nastúpiť na americké evakuačné lety ešte pred úplným stiahnutím amerických síl. McKenzie povedal, že Spojené štáty sú však presvedčené, že sa im podarilo evakuovať "veľkú väčšinu" Američanov, ktorí chceli odísť. USA a spojenci evakuovali z Afganistanu približne 123.000 civilistov, píše AFP.
McKenzie zároveň potvrdil správy médií, že hnutie Taliban poskytlo americkým silám veľkú podporu pri zabezpečovaní kábulského letiska. Hoci veci podľa neho nefungovali úplne ideálne, pomoc hnutia bola zásadná, najmä v posledných dňoch odsunu USA, píše BBC.
Fundamentalistické hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve prevzalo moc v Afganistane v polovici augusta a USA a ich spojenci sa naliehavo snažili evakuovať desaťtisíce ľudí z krajiny pred 31. augustom, ktorý prezident USA Joe Biden stanovil pre úplný odsun amerických síl z Afganistanu. Pred 20 rokmi ich do tejto krajiny vyslal prezident George Bush mladší ako reakciu na teroristické útoky z 11. septembra 2001.
Biden vystúpi s prejavom k rozhodnutiu nepredĺžiť misiu v Afganistane
Americký prezident Joe Biden oznámil, že v utorok vystúpi s prejavom v súvislosti s rozhodnutím stiahnuť amerických vojakov po 20 rokoch z Afganistanu. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AFP. "Zajtra popoludní vystúpim s prejavom k americkému národu v spojitosti s mojím rozhodnutím nepredĺžiť našu prítomnosť v Afganistane ani po 31. auguste," uviedol Biden vo vyhlásení krátko po tom, čo Pentagón oznámil, že z afganskej metropoly Kábul odletelo posledné lietadlo americkej armády.
Biely dom uviedol, že Biden bude mať prejav o 13.30 h washingtonského času (19.30 SELČ). Biden vo vyhlásení ocenil evakuáciu posledných amerických vojakov, diplomatov a takmer všetkých Američanov, ako aj desaťtisíce afganských spojencov, ktorí spolupracovali alebo bojovali po boku medzinárodných síl.
"Za uplynulých 17 dní naše jednotky najväčším vzdušným mostom v dejinách Spojených štátov evakuovali viac ako 120.000 amerických občanov, občanov našich spojencov a afganských spojencov USA," povedal šéf Bieleho domu. "Naša 20-ročná vojenská prítomnosť v Afganistane sa skončila," dodal. V Afganistane zostal neuvedený počet Američanov, rovnako ako niekoľko Afgancov, ktorí chceli odísť, ale nemohli sa dostať na palubu amerických lietadiel.
Biden zopakoval prísľuby amerických a medzinárodných predstaviteľov, že hnutie Taliban, ktoré už získalo úplnú kontrolu nad Kábulom vrátane tamojšieho letiska, súhlasilo, že umožní týmto skupinám z krajiny odísť. Americký prezident dodal, že cieľom je, aby sa letisko znova otvorilo, "čo umožní odletieť osobám, ktoré chcú odísť a dodať humanitárnu pomoc obyvateľom Afganistanu".
Bojovníci fundamentalistického hnutia Taliban 15. augusta ľahko obsadili afganské hlavné mesto Kábul a zosadili vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou. Mnoho krajín evakuovalo svojich občanov a zamestnancov ambasád.
Taliban sa o svoju legitimitu či podporu bude musieť zaslúžiť
Spojené štáty očakávajú, že hnutie Taliban splní svoje záväzky, keď sa už americké jednotky stiahli z Afganistanu, ale o akúkoľvek legitimitu alebo podporu sa bude musieť "zaslúžiť". Vyhlásil to americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Informovali o tom v noci na utorok agentúry AFP a AP.
Blinken vo svojom prejave - len niekoľko hodín po tom, ako z afganskej metropoly Kábul odletelo posledné lietadlo americkej armády - uviedol, že americké veľvyslanectvo v Kábule zostane v blízkej budúcnosti zatvorené. Americkí diplomati budú podľa neho sídliť v katarskej Dauhe.
"Naši vojaci z Afganistanu odišli," povedal Blinken. "Začala sa nová kapitola angažovanosti Ameriky v Afganistane... Vojenská misia sa skončila; začala sa nová diplomatická misia," dodal. Blinken uviedol, že Spojené štáty sú odhodlané pomôcť každému Američanovi, ktorý chce z Afganistanu odísť. Podľa jeho slov zostalo v krajine menej ako 200 amerických občanov, no pravdepodobne sa ich počet blíži iba k stovke. "Budeme pokračovať v neúnavnom úsilí pomôcť Američanom, cudzím štátnym príslušníkom a Afgancom opustiť Afganistan, ak sa tak rozhodnú," uviedol.
Blinken podľa agentúry Reuters uviedol, že Spojené štáty sú pripravené spolupracovať s novou vládou Talibanu, ak v krajine nebude vykonávať represálie proti odporcom. Šéf americkej diplomacie zároveň povedal, že Taliban bude musieť splniť svoje záväzky v súvislosti s poskytnutím slobody cestovania, rešpektovaním práv žien a menšín ako aj nepripustiť, aby sa krajina stala základňou terorizmu.
"Taliban sa usiluje o medzinárodnú legitimitu a podporu. Akúkoľvek legitimitu a podporu si bude treba zaslúžiť," dodal Blinken. Teroristická hrozba zostáva v Afganistane veľkým problémom. Veliteľ amerických ozbrojených síl na Blízkom východe generál Kenneth McKenzie uviedol, že v krajine sa stále nachádza najmenej 2000 bojovníkov "tvrdého jadra" teroristickej organizácie Islamský štát (IS).