Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

KORONAVÍRUS Nová štúdia odhalila: Takáto je účinnosť mRNA vakcín proti variantu DELTA!

Vakcína od firmy Pfizer/BioNTech
Vakcína od firmy Pfizer/BioNTech (Zdroj: SITA/AP Photo/Ted S. Warren, File)

WASHINGTON - Účinnosť mRNA vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna proti koronavírusu klesla z 91 percent, ktorú mali pred príchodom variantu delta, na 66 percent po príchode delty. Vyplýva to z rozsiahlej štúdie amerických zdravotníckych expertov, zverejnenej v utorok. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) skúmalo pôsobenie oboch vakcín v reálnom živote už odvtedy, ako boli prvýkrát schválené na použitie u zdravotníkov a ľudí v prvej línii. Tisíce týchto pracovníkov v šiestich amerických štátoch testovali každý týždeň a počas prejavovania príznakov ochorenia COVID-19, čo umožnilo výskumníkom odhadnúť účinnosť pri príznakovej a bezpríznakovej nákaze.

Po zhodnotení miery nákazy medzi zaočkovanými a nezaočkovanými ľuďmi a množstva času, počas ktorého boli sledovaní, v počiatočnej fáze štúdie od 14. decembra 2020 do 10. apríla 2021 odhadli vedci účinnosť vakcín na 91 percent. Počas týždňov do 14. augusta, keď sa stal prevládajúcim koronavírusový variant delta, klesla účinnosť na 66 percent.

Autori štúdie uviedli v správe množstvo varovaní, napríklad to, že ochrana vakcínami časom mizne a odhad 66 percent vychádza z pomerne krátkeho skúmaného obdobia s malým počtom infekcií.

"Hoci tieto predbežné zistenia ukazujú mierne zníženie účinnosti vakcín proti covidu, zachované dvojtretinové zníženie rizika nákazy zdôrazňuje, že očkovanie proti covidu je naďalej dôležité a poskytuje výhody," napísali autori.

K záveru, že účinnosť vakcín proti variantu delta klesla, dospelo teraz už mnoho štúdií – aj keď presná hodnota tohto poklesu sa medzi štúdiami odlišuje. Ochrana vakcínami pred vážnym priebehom ochorenia sa zdá stabilnejšia, prekračuje 90 percent, ako uviedla nedávna štúdia CDC uskutočnená s pacientmi v New Yorku.

Ďalšia štúdia CDC medzi pacientmi v Los Angeles, zverejnená v utorok a vykonaná od 1. mája do 25. júla, ukázala, že u nezaočkovaných ľudí bola hospitalizácia s covidom 29,2-krát pravdepodobnejšia než u zaočkovaných ľudí – to zodpovedá účinnosti približne 97 percent. Variant delta sa stal v USA prevládajúcim začiatkom júla.

Ako ukázala nedávna štúdia v časopise Virological, množstvo koronavírusu zistené prvými testami u pacientov s variantom delta bolo 1000-krát vyššie než u pacientov v prvej vlne nákazy v roku 2020 – to upozorňuje na jeho výrazne vyššiu nákazlivosť.

Správa spravodajských služieb o pôvode koronavírusu nedospela k záveru

Správa amerických spravodajských služieb o pôvode koronavírusu, ktorú doručili do Bieleho domu v utorok, nedospela k nijakému záveru. Podľa amerických médií je dôvodom nedostatok informácií z Číny, informovala agentúra AFP.

Americký prezident Joe Biden nariadil spravodajským službám vyšetriť pôvod koronavírusu pred tromi mesiacmi. Správa z vyšetrovania však podľa amerických médií nebola schopná určiť, či koronavírus, ktorý sa prvýkrát objavil v strednej Číne, bol prenesený na človeka zo zvierat, alebo či unikol z laboratória v čínskom meste Wu-chan. Pre denník The Washington Post to uviedli dvaja nemenovaní americkí predstavitelia, ktorí sú s touto vecou oboznámení.

Spravodajským službám sa tak nepodarilo dospieť k žiadnym výsledkom ani napriek tomu, že Biden im pri zadávaní tejto úlohy prikázal, aby pri vyšetrovaní "zdvojnásobili svoje úsilie".

"Ak Čína neumožní prístup k určitým dátam, tak to nikdy nezistíme," uviedol Washington Postu jeden z amerických predstaviteľov. Časť tejto správy by však podľa nich mala byť v nasledujúcich dňoch odtajnená.

Peking odmieta výzvy Spojených štátov a ostatných krajín na obnovenie vyšetrovania pôvodu koronavírusu odvtedy, čo Wu-chan s týmto zámerom navštívil v januári tím expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý taktiež nevyvodil konkrétne závery o pôvode vírusu.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý mesiac uznal, že je "predčasné" vylúčiť teóriu úniku z laboratória. Vedúci tímu WHO počas návštevy Číny vyjadril obavy z bezpečnostných štandardov v laboratórnom zariadení vo Wu-chane, ktoré sa nachádza blízko miesta, kde boli zistené prvé prípady ochorenia COVID-19. WHO zároveň vyzvala na druhú fázu vyšetrovania pôvodu koronavírusu, kedže prvá nebola úspešná.

Viac o téme: VakcínaUSAKoronavírusPfizerMRNA
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu