VARŠAVA - Pri obci Usnarz Górny, podľa Poliakov na bieloruskej strane hranice, sa už 15 dní nachádza provizórne táborisko 24 migrantov, ktorí sa za sprievodu bieloruských vojakov pokúsili dostať ilegálne do Poľska. PAP napísal, že v návrate do Bieloruska im bráni desať ozbrojených bieloruských vojakov. Na druhej strane im prechod do Poľska nemieni dovoliť oddiel pohraničnej stráže so šiestimi vozidlami. Dostali sa tak do patovej situácie.
Srdcervúci obraz, ktorý obletel svet: VIDEO Zúfalý otec v Kábule dáva svoje dieťa vojakovi
Premiéri Poľska, Litvy, Lotyšska a Estónska dnes obvinili bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z plánovania a organizovania terajšej migračnej krízy na bieloruských hraniciach. Informovala o tom poľská tlačová agentúra PAP s poukazom na prudký nárast migrantov z Iraku, Sýrie a Afganistanu, ktorí sa v poslednom čase snažia dostať z Bieloruska do susedných členských krajín EÚ.
Od dzisiaj strumyka-którego-przekraczać-nie-wolno (powód: takie są rozkazy!), ok. 200 m od granicy, pilnuje także policja. Rano przyjechało 8 samochodów, w tym 2 furgonetki. pic.twitter.com/07PdJfP3ws
— Fundacja Ocalenie (@FundOcalenie) August 23, 2021
Podľa dotknutých štátov i podľa Európskej únie sa tak chce Lukašenko pomstiť za sankcie prijaté proti jeho režimu. Akýmsi symbolom problému sa podľa médií stala situácia 24 ľudí zablokovaných na poľsko-bieloruskej hranici pri dedine Usnarz Górny. Bieloruskí vojaci skupinu nechcú pustiť späť do Bieloruska, zatiaľ čo poľskí pohraničníci im bránia vo vstupe do Poľska.
Spoločné vyhlásenie predsedov vlád
Predsedovia vlád Poľska Mateusz Morawiecki, Litvy Ingrida Šimonytéová, Lotyšska Krisjanis Kariňš a Estónska Kaja Kallasová dnes zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili vážne znepokojenie nad situáciou na hraniciach Poľska, Litvy a Lotyšska s Bieloruskom.
"Využívanie migrantov k destabilizácii susedných krajín je zjavným porušením noriem medzinárodného práva a malo by byť chápané ako hybridný útok proti Litve, Lotyšsku a Poľsku, a ako také proti celej Európskej únii," zdôraznili premiéri vo vyhlásení. Podľa nich "je najvyšší čas upozorniť OSN a najmä Bezpečnostnú radu na problém nevhodného zaobchádzania s migrantmi na bieloruskom území".
Názor poľskej verejnosti na vzniknutú situáciu nie je jednotný. Časť ľudí rozhodný postup poľských úradov podporuje, ďalší však vyzývajú k tomu, aby skupina migrantov bola z humanitárnych dôvodov do krajiny vpustená.