MOSKVA - Rusko zvýšilo počet svojich vojakov vysielaných na vojenské cvičenia, ktoré sa počas augusta uskutočnia v blízkosti hraníc s Afganistanom. Ako v pondelok informovala agentúra Interfax, ruské velenie sa rozhodlo takmer zdvojnásobiť aj počet kusov vojenskej techniky.
Podľa tlačovej služby Centrálneho vojenského okruhu (CVO) tak Rusko na cvičenia vysiela 1800 vojakov a 420 kusov vojenskej techniky. Ide o ľudí a techniku z delostreleckých, tankových, motorizovaných a prieskumných jednotiek 201. vojenskej základne ruskej armády v Tadžikistane, uvádza sa v tlačovej správe.
V blízkosti hraníc s Afganistanom sa v auguste uskutočnia spoločné vojenské cvičenia ruských jednotiek s vojakmi armád Tadžikistanu a Uzbekistanu; celkovo sa na nich zúčastní viac ako 2500 vojakov a asi 500 kusov zbraní a vojenskej techniky, dodal Interfax.
Tieto manévre sa konajú v situácii, keď sa stredná Ázia snaží získať podporu Moskvy v dôsledku ofenzívy fundamentalistického hnutia Taliban v Afganistane, ktoré získava pod svoju kontrolu čoraz väčšie územie predstavujúce predovšetkým vidiecke oblasti Afganistanu. Deje sa tak v situácii, keď sa z Afganistanu po takmer 20 rokoch sťahujú americké jednotky. Ich odsun by mal byť ukončený do 31. augusta 2021.
Tlačová služba CVO v pondelok oznámila začatie spoločných rusko-uzbeckých cvičení na polygóne Termez v rovnomennom pohorí, ktoré sa nachádza v Surchandarjinskej oblasti. Cvičenie bude trvať päť dní a zúčastní sa na ňom asi 1500 príslušníkov ozbrojených síl Ruska a Uzbekistanu.
Ruské ministerstvo obrany predtým oznámilo, že od 5. do 10. augusta sa v blízkosti hraníc Tadžikistanu s Afganistanom uskutoční aj spoločné rusko-uzbecko-tadžické vojenské cvičenie.
Za situáciu môže náhle stiahnutie vojakov USA, tvrdí prezident
Afganský prezident Ašraf Ghaní pripísal v pondelok zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v krajine rozhodnutiu Washingtonu "náhle" stiahnuť vojakov z Afganistanu. Informuje o tom agentúra AFP.
"Dôvodom našej súčasnej situácie je, že rozhodnutie bolo urobené náhle," vyhlásil Ghaní v afganskom parlamente. Ghaní podľa vlastných slov Spojené štáty varoval, že takéto stiahnutie bude mať "následky".
Násilnosti v Afganistane sa vystupňovali od začiatku mája, keď sa začalo sťahovanie Američanmi vedených jednotiek Severoatlantickej aliancie (NATO). Hnutie Taliban v Afganistane následne spustilo rozsiahlu ofenzívu. Sťahovanie spojeneckých vojakov je v súčasnosti už takmer ukončené. Talibovia v rámci ofenzívy obsadili desiatky afganských okresov a hraničných priechodov a obkľúčili niekoľko provinčných metropol.
Boje pokračujú najmä vo vidieckych oblastiach a mierové rokovania medzi afganskou vládou a Talibanom doposiaľ nepriniesli výsledky.
Boje vypukli aj v niektorých okresoch provincie Kandahár, bývalej bašty vzbúrencov, ako i na predmestí jej rovnomenného hlavného mesta, pripomína AFP. V noci na nedeľu sa terčom útoku stalo medzinárodné letisko v Kandaháre. Talibovia naň vystrelili rakety a poškodili dráhu, čo viedlo k niekoľkohodinovému prerušeniu prevádzky.
Letisko v Kandaháre je kľúčové z hľadiska logistiky a vzdušnej podpory potrebnej na to, aby vládne jednotky mohli zabrániť Talibanu v obsadení mesta.