PEKING - Čínsky ľud vyniká nielen v prekonávaní prežitkov starého sveta, ale buduje tiež svet nový. Éra utláčanej Číny je nenávratne preč. Uviedol to vo štvrtok čínsky prezident Si Ťin-pching v príhovore na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men), kde vrcholia oslavy 100. výročia založenia vládnucej komunistickej strany, píšu agentúry AFP a Reuters.
Si Ťin-pching počas príhovoru viackrát vyzdvihol prínos komunistickej strany, ktorá v krajine "pozdvihla príjmy, vymanila z chudoby milióny Číňanov, obnovila národnú hrdosť a zmenila podobu svetového vývoja". Zdôraznil tiež ambíciu zmodernizovať čínsku armádu "na úroveň svetových štandardov".
Od svojho nástupu k moci pred deviatimi rokmi (v roku 2012 sa stal generálnym tajomníkom ústredného výboru strany, o rok neskôr prezidentom krajiny) sa Si Ťin-pching etabloval ako najmocnejší vládca Číny od čias Mao Ce-tunga, ktorý po porážke nacionalistov generála Čankajšeka v občianskej vojne založil v roku 1949 Čínsku ľudovú republiku (ČĽR). Si Ťin-pching nie je viazaný časovým limitom a vo veku 68 rokov pravdepodobne zostane vo funkcii aj v nasledujúcich rokoch.
Kým vo svojej vlasti uplatňuje potláčanie akejkoľvek politickej opozície a boj proti korupcii, v zahraničnej politike postupuje smerom k čoraz väčšej priebojnosti. Tá zahŕňa úsilie o ovládnutie Juhočínskeho mora, zastrašovanie Taiwanu či nadväzovanie úzkych vzťahov s Ruskom so zámerom znížiť vplyv Spojených štátov v medzinárodných záležitostiach.
Čínska vládnuca komunistická strana má v súčasnosti takmer 92 miliónov členov, čo je vyše šesť percent z celkového počtu 1,4 miliardy obyvateľov krajiny. Komunisti predstavujú značnú väčšinu vládnych činiteľov a vedúcich pracovníkov v štátnom priemysle.