WASHINGTON - Spojené štáty vyčlenili vyše tri miliardy dolárov (2,5 milióna eur) na urýchlenie vývoja antivirotík vo forme piluliek proti ochoreniu COVID-19. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenie nemenovaného predstaviteľa oboznámeného s touto záležitosťou.
Pilulky sa budú používať na minimalizovanie príznakov po nakazení koronavírusom. Sú vo fáze vývoja a na trh by sa mohli dostať koncom tohto roka; po ukončení klinických skúšok. Biely dom má mať čoskoro brífing o svojich plánoch týkajúcich sa pandémie covidu. Vystúpi na ňom aj doktor Anthony Fauci, hlavný odborník USA na nákazlivé choroby, uvádza AP.
Správu o plánoch americkej administratívy ohľadne pilulky antivirotika (lieku účinkujúceho proti vírusom) priniesol ako prvý denník The New York Times. Informáciu ešte pred oficiálnym oznámením Bieleho domu potvrdil zmienený nemenovaný predstaviteľ.
Aj proti obdobným vírusom
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vo štvrtok oznámila, že vyčlení 3,2 miliardy dolárov na urýchlenie vývoja antivirotických liečiv proti ochoreniu COVID-19, ako aj na objavy nových liečiv voči obdobným vírusom, ktoré majú potenciál stať sa v budúcnosti pandemickými. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Plán s názvom Antivirotický program pre pandémie bude financovaný z amerického záchranného plánu, čo je balík v hodnote 1,9 bilióna dolárov, ktorý v marci schválil Kongres.
"Antivirotiká sú dôležitým doplnkom k existujúcim vakcínam, najmä pre jednotlivcov s určitými zdravotnými problémami, ktoré ich môžu vystaviť väčšiemu riziku, pre tých, ktorých možno vakcíny až tak dobre neochránia," povedal novinárom hlavný odborný poradca prezidenta pre pandémiu Anthony Fauci. Antivirotikum môže pôsobiť aj ako dôležitá súčasť ochrany proti novým objavujúcim sa variantom koronavírusu, voči ktorým nemusia byť súčasné vakcíny účinné, dodal Fauci. Program pomôže urýchliť klinické testovanie perorálnych antivirotík vo forme piluliek, ktoré sú v súčasnosti rôznych fázach vývoja. Takými sú napríklad antivirotikum molnupiravir od farmaceutickej spoločnosti Merck, či liečivá vyvíjané firmami Pfizer a Atea-Roche.
Tieto antivirotiká vo forme piluliek by sa potom mali užívať veľmi skoro po nakazení, aby sa zabránilo tomu, že choroba prepukne a postúpi do závažného štádia. Zámerom je, aby proti covidu pôsobili podobne, ako pôsobí liečivo Tamiflu pri chrípke. Druhým hlavným bodom Antivirotického programu je pracovať na objavoch nových antivirotík, a to nielen proti novému koronavírusu, ale aj proti ďalším vírusom, z ktorých by mohla vzniknúť pandémia.