MOSKVA - Správa publikovaná Medzinárodnou federáciou pre ľudské práva (FIDH) "komplexne katalogizuje represívne činy spojené s historickou pamäťou", pričom sa zameriava na historikov, aktivistov a novinárov v súvislosti s ich prácou na ruských dejinách. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP.
FIDH so sídlom v Paríži reaguje na kritikov, ktorí tvrdia, že Kremeľ sa snaží ovládnuť historický naratív prostredníctvom štátnej propagandy a zasahovaním do práce historikov a aktivistov cenzúrou a zastrašovaním. "Rozsah prenasledovania historikov v Rusku už dosiahol hranicu zločinnosti," uvádza sa v správe FIDH. Federácia definuje "zločin proti dejinám" ako "zneužívanie histórie zo strany autoritárskych a totalitných režimov". Skupina poukázala na "kriminalizáciu prejavu" prostredníctvom desiatok zákonov, ale aj prostredníctvom cenzúry historických diel a odmietnutia verejného prístupu k archívom.
Správa tiež obviňuje Moskvu, že neposkytla "materiálne alebo symbolické" odškodnenie obetiam zločinov z obdobia bývalého Sovietskeho zväzu. FIDH odsúdila použitie "propagandy" na presadenie režimového naratívu zavedením vlasteneckých inštitúcií a jednotných historických učebníc, uvádza AFP. Predmetná správa ďalej uvádza, že propaganda vytvorila "atmosféru neznášanlivosti a strachu medzi nezávislými historikmi".
Odvtedy, čo sa ruský prezident Vladimir Putin dostal v roku 2000 k moci, Kremeľ presadzuje oživenie Ruska ako globálnej mocnosti, pričom oslavuje sovietske úspechy ako napríklad víťazstvo v druhej svetovej vojne. V zmenenej a doplnenej verzii ruskej ústavy prijatej minulý rok je Rusko definované ako "nástupca" Sovietskeho zväzu, pričom musí "chrániť historickú pravdu". Ruskí predstavitelia často narážajú na akékoľvek "falšovanie" histórie, ničenie vojnových pamätníkov a hanobenie vojnových veteránov.