KODAŇ - Dánska zahraničná a vojenská tajná služba FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) s odpočúvaním popredných európskych politikov, medzi ktorými boli aj spolková kanclárka Angela Merkelová a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Informuje o tom dánsky rozhlas (DR), ktorý to zistil v spolupráci s ďalšími európskymi médiami vrátane nemeckých televízií NDR, WDR a denníka Süddeutsche Zeitung.
FE umožnila NSA využívať v rokoch 2012 - 2014 tajnú odpočúvaciu stanicu Sandagergardan neďaleko Kodane. Americká tajná služba bola vďaka tomu schopná "napichnúť" dôležitý internetový uzol spájajúci rôzne podmorské káble. Podľa DR mala NSA prístup k textovým správam, telefonickým hovorom a komunikácii prostredníctvom četov. DR tvrdí, že jej informácie pochádzajú z deviatich zdrojov, ktoré mali prístup k utajovaným informáciám FE. Potvrdilo ich aj niekoľko nezávislých zdrojov.
Odpočúvanie sa týkalo popredných politikov z Nemecka, Švédska, Nórska, Holandska a Francúzska. Spolupráca s NSA bola zdokumentovaná v internej správe FE v roku 2015. Dánska ministerka obrany Trine Bramsenová, ktorá je vo funkcii od júna 2019, bola o tom podľa DR informovaná v auguste 2020. Pre DR povedala, že "systematické odpočúvanie spojencov" je neprijateľné.
Nemecká vláda podľa svojho hovorcu o špehovaní popredných členov vlády z Dánska vôbec netušila. Podobne reagoval aj prezident Steinmeier. Už skôr sa objavili správy, že NSA údajne odpočúvala aj Merkelovej mobil, na čo kancelárka reagovala s pobúrením. Spolková prokuratúra však vyšetrovanie tohto prípadu v roku 2015 zastavila. NSA ani dánska tajná služba sa k najnovším obvineniam zatiaľ nevyjadrili.
Viaceré štáty sú znepokojené
Francúzsko, Švédsko a Nemecko v pondelok vyjadrili znepokojenie zo správ, že dánska vojenská rozviedka FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) pri odpočúvaní popredných európskych politikov, informovali agentúry AFP a AP. "Musíme zistiť, či sa naši partneri v EÚ, Dáni, dopustili nejakých chýb alebo prešľapov pri spolupráci s americkými službami... Toto nie je niečo, čo by sa mohlo zľahčovať," uviedol francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune a dodal, že tieto tvrdenia je potrebné "overiť".
Švédske ministerstvo obrany žiada od Dánska vysvetlenie. "Karty treba vyložiť na stôl. Vláda musí vysvetliť, prečo Dánsko slúži ako ochotný nástroj amerických spravodajských služieb a čo to bude znamenať pre spoluprácu Dánska so susednými krajinami," uviedol švédsky minister obrany Peter Hulqvist.