ŽENEVA - Rada OSN pre ľudské práva (UNHRC) vo štvrtok oznámila, že na budúci týždeň bude mimoriadne rokovať o "vážnej situácii týkajúcej sa ľudských práv" v palestínskych oblastiach v pásme Gazy, Predjordánsku a vo východnom Jeruzaleme. Informovala o tom agentúra AFP.
Mimoriadne zasadnutie sa má konať 27. mája na žiadosť Pakistanu ako koordinátora Organizácie islamskej spolupráce (OIC).
Podporu žiadosti o zvolanie mimoriadneho zasadnutia vyjadrilo viac ako 60 krajín vrátane členských a pozorovateľských štátov, uviedol hovorca rady Rolando Gómez. Dodal, že s usporiadaním schôdze súhlasilo 20 členských štátov. Na zvolanie zasadnutia 47-člennej rady sídliacej v Ženeve je potrebný súhlas najmenej tretiny členov.
Rada bude diskutovať o najnovšej vlne násilia medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas. Militanti začali ostreľovať Izrael raketami z pásma Gazy, na čo židovský štát zareagoval náletmi.
Veľvyslanec Izraela v OSN opustil rokovaciu sálu, kým hovoril palestínsky kolega
Izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan opustil vo štvrtok rokovaciu sálu, v ktorej sa konalo zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Urobil tak na protest proti výrokom, ktoré zazneli v prejave palestínskeho veľvyslanca pri OSN Rijáda Mansúra. Informoval o tom spravodajský portál The Times of Israel.
Valnému zhromaždeniu sa predtým prihovoril aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý pokračujúce prestrelky medzi izraelskými jednotkami a palestínskymi militantnými skupinami vrátane hnutia Hamas označil za neprijateľné. Zdôraznil, že "boje musia okamžite prestať". "Som hlboko šokovaný pokračujúcim leteckým a delostreleckým bombardovaním izraelskými obrannými silami v Gaze," uviedol Guterres o izraelských útokoch, v ktorých prišlo o život viac ako 200 Palestínčanov vrátane 60 detí. Zároveň dodal, že "neprijateľné" je aj "nevyberavé odpaľovanie rakiet Hamasom a inými militantnými skupinami" na obývané oblasti Izraela, ktoré si už vyžiadalo 12 obetí vrátane dvoch detí.
Guterres označil za nevyhnutné dosiahnuť deeskaláciu v prebiehajúcom konflikte, "aby sme zabránili nekontrolovateľnej cezhraničnej bezpečnostnej a humanitárnej kríze". Súčasne apeloval, aby sa obnovili rokovania, ktorých cieľom je dosiahnuť realizáciu riešenia dlhoročného konfliktu na Blízkom východe v podobe existencie dvoch štátov - izraelského a palestínskeho - v hraniciach z roku 1967.