Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Od katastrofy v Černobyle uplynie už neuveriteľných 35 rokov! Jediný záťažový test takmer pochoval celú Európu

Tragédia poznačila mnohých ľudí, niektorých doživotne. Zobraziť galériu (5)
Tragédia poznačila mnohých ľudí, niektorých doživotne. (Zdroj: TASR/AP Photo/ Volodymyr Repik, Str, Efrem Lukatsky,Mindaugas Kulbis)

KYJEV/PRIPIAŤ - Začiatkom nového týždňa to už bude neuveriteľných 35 rokov od strašnej tragédie atómovej elektrárne v Černobyle, kde došlo k explózii a uvoľneniu radiácie do otvoreného priestoru. Udalosť spôsobila v krajine zmätok, keďže aj bývalý režim o nej informoval pomerne chaoticky a niekedy aj neskoro. Následky niektorí prezívajú dodnes. Pripomeňme si, čo sa v osudný 26. apríl 1986 vlastne stalo.

Atómová elektráreň v Černobyli sa stala synonymom najväčšej havárie v oblasti jadrovej energetiky. Pred 35 rokmi v nej došlo k tragédii, akú ľudstvo dovtedy ani nepoznalo, ani nezažilo.

VIDEO Archívne zábery z roku 2016 na život v blízkosti elektrárne:

Černobyľská havária sa stala pred 35 rokmi: Niektorí obyvatelia sa napriek všetkému vrátili (Zdroj: TASR/Gabriela Stoklasová)

Výbuch nastal vo štvrtom bloku elektrárne, ktorá sa nachádza neďaleko hraníc s Bieloruskom, iba 120 kilometrov od hlavného mesta Ukrajiny - Kyjeva. Elektráreň patrila v tom čase medzi najväčšie na svete, pričom slúžila ako súčasť strategického vojenského programu pre sovietsku armádu. V pondelok 26. apríla uplynie od tragickej havárii v Černobyli 35 rokov.

S výstavbou začali začiatkom sedemdesiatych rokov

Výstavba Černobyľskej atómovej elektrárne V. I. Lenina sa začala v roku 1970 približne 20 kilometrov od mesta Černobyľ a 16 kilometrov od ukrajinsko-bieloruských hraníc. Prvý reaktor bol spustený 27. septembra 1977 a posledný, štvrtý dokončili v roku 1983. Súčasne so stavbou atómovej elektrárne vyrástlo pre jej pracovníkov a ich rodiny mesto Pripiať. Malo sa stať modelovým mestom energetikov, avšak po havárii sa stalo miestom duchov.

Od katastrofy v Černobyle
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky)

Záťažová skúška, ktorá sa nikdy nemala spustiť

K tragickému okamihu došlo v sobotu 26. apríla 1986 krátko po polnoci, o 1.23 h miestneho času vo štvrtom reaktore černobyľskej elektrárne. Odohral sa necelých 60 sekúnd po spustení záťažovej skúšky. 

Bezprostredne pri katastrofe zahynulo 31 pracovníkov elektrárne a hasičov, väčšinou na akútnu chorobu z ožiarenia. Tisíce ďalších ľudí však podľahli neskôr chorobám súvisiacim s radiáciou. Černobyľskú haváriu spôsobila celá séria zlyhaní viacerých faktorov od zlého návrhu reaktora, cez zatajovanie mnohých informácií o chybách a technických rysoch reaktorov až po chyby operátorov, ktorí porušili procedúry potrebné na zaistenie bezpečného chodu elektrárne.

Od katastrofy v Černobyle
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR/AP Photo/Str)

Požiarnici išli nevedome k otvorenému reaktoru

Rozsah tragédie však ešte viac zhoršila nekompetentnosť miestneho vedenia a nedostatok príslušného vybavenia. Tak napríklad krátko po havárii začali požiarnici hasiť oheň, mysliac si, že horí strecha 4. bloku elektrárne. Nikto im nepovedal, že sutiny a dym sú nebezpečne rádioaktívne. Rádioaktívna tavenina mala ale teplotu okolo 2000 stupňov Celzia, takže voda sa pri styku s ňou rozkladala na vodík a kyslík, ktoré vzápätí explodovali.

S evakuáciou obyvateľov z oblasti Černobyľa sa začalo 36 hodín po havárii. V máji 1986 premiestnili všetkých, ktorí žili v okruhu 30 kilometrov okolo elektrárne, čo sa dotklo vyše 110.000 ľudí, vrátane evakuácie takmer päťdesiattisícového mesta Pripiať.

Katastrofu bývalý režim dlho utajoval, Európe otvorili oči až správy zo Švédska

Na začiatku bol ale výbuch v Černobyli, ktorý vyniesol rádioaktívne látky až do výšky jeden a pol kilometra, utajovanou katastrofou. Počiatočné dôkazy, že sa stala veľká jadrová havária, nepriniesli sovietske zdroje, ale pochádzali zo Švédska. Vzdušné prúdy kontaminované výbuchom preleteli niekoľkokrát aj nad územím Československa. Obyvatelia Slovenska boli vystavení vplyvu rádioaktívnych látok v dvoch vlnách - prvé dni i týždne po havárii a počas zimy 1986/1987.

Od katastrofy v Černobyle
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR/AP Photo/ Volodymyr Repik)

Vyšetrovanie katastrofy v Černobyli oficiálne uzavreli s tým, že pracovníci elektrárne nedodržali potrebné bezpečnostné predpisy, pričom riaditeľ elektrárne a hlavný inžinier boli odsúdení na desať rokov odňatia slobody.

Ukrajinská vláda vyvíja v súčasnosti úsilie, aby sa odstavená Černobyľská atómová elektráreň dostala na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Verí, že to prinesie jednak viac financií, ale aj viac turistov, ktorí navštevujú túto niekdajšiu pýchu sovietskej jadrovej energetiky.

Viac o téme: VýročieVýbuchUkrajinaČernobyľ35 rokov
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu