KINGSTOWN - Východokaribský ostrov Svätý Vincent sa po sérii erupcií tamojšej sopky musí vyrovnať s nedostatkom pitnej vody a potravín. Miestne úrady tiež upozornili, že obnova ostrova po tejto prírodnej katastrofe si zrejme vyžiada stovky miliónov dolárov. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
Erupcie na sopke La Soufriere pokračovali v utorok piaty deň po sebe. Úrady varovali, že sopka by mohla byť aktívna aj niekoľko mesiacov. Podľa vlády na ostrove od výbuchu vulkánu nie sú schopní z vodných zdrojov odoberať vodu, čo malo za následok viac ako 50-percentné zníženie jej zásob.
Niektoré karibské ostrovy poslali na Svätý Vincent pomoc a dodali detské postieľky, jedlo, masky či nádrže s kyslíkom. Svetová banka uviedla, že má v úmysle vyplatiť tamojšej vláde 20 miliónov dolárov Na sopke La Soufriere zaznamenali v piatok prvú erupciu po 40 rokoch. Úrady predtým nariadili evakuáciu časti obyvateľov oblasti bezprostredne ohrozenej erupciou vulkánu.
Ako uvádza agentúra Reuters, sopečný popol pokryl väčšinu ostrova, pričom v jeho niektorých častiach zaznamenali 20-centimetrové nánosy. Popol zničil úrodu, kontaminoval vodu, usmrtil zvieratá a zdevastoval infraštruktúru, čo sťažilo pátracie práce. Správy o obetiach ani zraneniach bezprostredne hlásené neboli.
La Soufriere nevybuchla od roku 1979. Jej najväčší výbuch nastal pred viac ako storočím - v roku 1902 - a zahynulo pri ňom viac ako 1000 ľudí. Škody spôsobené erupciou v roku 1979 sa pohybovali vo výške zhruba 100 miliónov dolárov, píše Reuters.
Ash falls like snow after volcano eruption in St Vincent https://t.co/NipQP8Ao8l pic.twitter.com/CVeZHIXJDH
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 11, 2021