MOSKVA - Hneď tri ruské atómové ponorky s raketami na palube sa zrazu vynorili na hladinu Severného ľadového oceánu po tom, čo počas cvičenia prelomili arktický ľad s hrúbkou poldruha metra.
Trenice medzi Európskou úniou a Ruskom: Vzťahy mali dosiahnuť historické dno, Moskva reaguje!
Oznámil to v piatok veliteľ ruského vojenského námorníctva Nikolaj Jevmenov počas videoporady s prezidentom Vladimirom Putinom. Komplikovaný manéver podnikli ponorky "prvýkrát v dejinách ruského námorníctva", uviedol admirál s tým, že ponorky sa dokázali v stanovený čas vynoriť v okruhu 300 metrov.
Kremeľ sa usiluje o posilnenie obrany v Arktíde, o ktorej Putin hovoril ako o životne dôležitej oblasti pre ruské záujmy, pretože klimatické zmeny robia tieto nehostinné končiny prístupnejšími, pripomenula agentúra Reuters.
Ruské ministerstvo obrany zverejnilo zábery, ako sa veže ponoriek za hlasitého trieštenia ľadu vynárajú na hladinu. Po vynorení jednej z ponoriek sa na veži objaví námorník, ktorý zamáva rukou na kameru. "Táto arktická expedícia nemá v sovietskej a novodobej ruskej histórii obdobu," vyhlásil Putin podľa Reuters.
Cvičenie sa konalo v blízkosti súostrovia Zem Františka Jozefa v Severnom ľadovom oceáne a bolo zamerané na preverenie ruskej vojenskej techniky v extrémnych poveternostných podmienkach. Súčasťou cvičenia bolo aj vystreľovanie torpéd z ponoriek či prelet Severného pólu dvoma diaľkovými prepadovými stíhačkami MiG-31, ktoré si doplnili palivo za letu.
Tieto stíhačky od vlaňajšieho decembra pôsobia v Anadyre na Čukotke, ktorá má námornú hranicu so Spojenými štátmi, a od tohtoročného januára aj so súostrovím Nová Zem, odkiaľ prvýkrát kontrolujú vzdušný priestor v ruskej Arktíde, poznamenala agentúra Interfax.