ANKARA - Turecká polícia zadržala v nedeľu na niekoľko hodín politika z opozičnej ľavicovej prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP), ktorý odmietol opustiť parlament po tom, ako mu pred pár dňami odobrali poslaneckú imunitu aj mandát. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie zmienenej prokurdskej strany.
Ömera Faruka Gergerliogla vyviedlo ráno "v pyžame a papučiach" z budovy parlamentu "takmer 100 policajtov", oznámila HDP. Agentúra AP neskôr informovala, že politika prepustili na slobodu po niekoľkých hodinách. "Vymysleli si trestný čin, aby ma dostali preč z parlamentu," povedal po prepustení samotný Gergerlioglu. Parlament odobral v stredu tomuto politikovi poslanecký mandát aj imunitu po tom, ako odvolací súd potvrdil kontroverzný rozsudok súdu nižšej inštancie a tohto známeho obhajcu ľudských práv usvedčil zo šírenia "teroristickej propagandy" na internete, uvádza AFP. Verdikt sa týka príspevku, ktorý Gergerlioglu zverejnil na sociálnej sieti, pričom za tento čin ho odsúdili na 2,5-ročné väzenie.
Samotný prokurdský politik obvinenie odmieta. Odobratie jeho poslaneckého mandátu kritizovali aj mnohé ľudskoprávne organizácie či vlády západných krajín. Gergerlioglu zostal po stredajšom verdikte na protest v jednej z parlamentných miestností. V nedeľu ráno ho stadiaľ vyviedla polícia. Na fotografii, ktorú zverejnila HDP, vidieť, že mal na sebe len čierne tričko s krátkym rukávom. "Takéto výjavy sme vídali v 90. rokoch (minulého storočia). Bohužiaľ, nič sa nezmenilo," povedal podľa HDP počas zatýkania samotný Gergerlioglu. Svojim komentárom odkazoval na desaťročie poznačené vyhroteným kurdským konfliktom na juhovýchode Turecka, počas ktorého pozatýkali úrady desiatky prokurdských poslancov, približuje AFP.
Prokurdská HDP je treťou najväčšou stranou v tureckom parlamente. Neustálym zásahom úradov čelí od roku 2016, keď bola - často na základe obvinenia z podpory terorizmu - postupne odvolaná väčšina jej starostov. Zatknutých tiež vtedy bolo viacero jej členov vrátane jej vtedajšieho charizmatického podpredsedu Selahattina Demirtaša, ktorý dvakrát kandidoval proti Recepovi Tayyipovi Erdoganovi v prezidentských voľbách.
Na výzvy na jeho prepustenie na slobodu turecká vláda nereaguje. Jeho prípad preskúmal dokonca aj Európsky súd pre ľudské práva, podľa ktorého nie je jeho väznenie dostatočne odôvodnené. Kritici majú súčasne aj pochybnosti, či bude mať Demirtaš v Turecku zaručený spravodlivý proces. Ankara dlhodobo obviňuje stranu HDP z napojenia zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko, EÚ aj USA považujú za teroristickú organizáciu. V súlade s týmito obvineniami požiadal v stredu turecký generálny prokurátor o rozpustenie HDP. Samotná prokurdská strana zmienené obvinenia dlhodobo odmieta a označuje ich za politicky motivované.