Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Eurokomisia vníma znepokojivý vývoj v oblasti médií v Maďarsku a Poľsku, hovorí Jourová

Věra Jourová Zobraziť galériu (3)
Věra Jourová (Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo)

BRUSEL - Snahy vnútroštátnych orgánov niektorých členských krajín EÚ o umlčanie nezávislých médií boli v stredu poobede predmetom rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) so zástupcami Rady EÚ a Európskej komisie (EK). Rozprava v bruselskom sídle EP sa zamerala na najnovší vývoj situácie v oblasti slobody médií v Maďarsku, Poľsku a Slovinsku.

Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová uviedla, že vníma "znepokojivý vývoj" v oblasti médií v Maďarsku a Poľsku. Zdôraznila, že médiá sú dôležitým pilierom demokracie a právneho štátu. Sloboda tlače a pluralita médií sú pre demokraciu nevyhnutné a nezávislé médiá zohrávajú zásadnú úlohu v rámci boja proti dezinformáciám. Exekutíva EÚ podľa nej pozorne sleduje vývoj v oblasti slobody a plurality médií, čo sa v samostatnej kapitole odzrkadlí aj v tohtoročnej júlovej správe EK o právnom štáte, ktorá zhrnie situáciu vo všetkých krajinách Únie. V tejto súvislosti spresnila, že eurokomisia "nezaváha zakročiť" v prípade protiprávneho konania orgánov členských krajín EÚ.

Zároveň upozornila na dve iniciatívy, ktoré EK predstaví tento rok. Ide o odporúčanie členským štátom na zvýšenie bezpečnosti novinárov a iniciatívu na zabránenie žalobám, ktorých účelom je zastrašiť kritikov, známych pod anglickým akronymom SLAPP (Strategic lawsuit against public participation - Strategický súdny spor proti účasti verejnosti). EK pripravuje aj opatrenia na zvýšenie transparentnosti vlastníctva médií a politickej reklamy. EP v tlačovej správe pripomenul najnovší prípad z Maďarska, kde orgán pre reguláciu médií neobnovil licenciu pre rozhlasovú stanicu Klubrádió, ktoré nie je naklonená vláde premiéra Viktora Orbána, či plány poľskej vlády na zavedenie dane z reklamy v médiách.

Slovenskí europoslanci odsúdili útoky na slobodu médií v členských krajinách EÚ

Zásahy vlád v niektorých členských krajín EÚ voči nezávislým médiám boli v stredu poobede v Bruseli predmetom rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) so zástupcami Rady EÚ a Európskej komisie (EK). K dianiu v tejto oblasti, najmä čo sa týka situácie v oblasti slobody médií v Maďarsku, Poľsku a Slovinsku, sa vyjadrili aj slovenskí europoslanci, ktorí odsúdili tlaky ohrozujúce nezávislosť novinárov.

Vladimír Bilčík (Spolu) túto tému vníma citlivo najmä po vražde novinára Jána Kuciaka. "Je neprijateľné, aby novinári boli pod systematickým tlakom a čelili útokom a hrozbám, akým čelil aj Kuciak. Deje sa to naprieč celou EÚ," uviedol Bilčík. Za prekvapivú považuje najmä situáciu v strednej Európe, lebo ešte pred desiatimi rokmi bola lepšia ako teraz. Vývoj v posledných rokoch však podľa neho zmenil postoje voči médiám, čo sťažujú aj výroky mnohých politikov na adresu novinárov. "Treba sa tomu postaviť, treba mať takéto diskusie aj na pôde europarlamentu. Potrebujeme upriamiť pozornosť aj na vlastnícke vzťahy v médiách a ochranu novinárov pred nezmyselnými súdnymi procesmi," povedal Bilčík. Tu cíti potrebu aktívnejšie konať zo strany Európskej komisie a vyjadriť podporu pre tie sily v krajinách s útokmi na slobodu médií, ktoré sa zasadzujú za ochranu novinárov.

Vladimír Bilčík
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA)

Michal Šimečka (PS) vyjadril ľútosť, že v niektorých krajinách EÚ sa zhoršila situácia v oblasti slobody médií. Týka sa to najmä Maďarska, Poľska a Slovinska. "Boja sa odvážnych novinárov. My na Slovensku vieme, aká dôležitá pre demokraciu je nezávislá a investigatívna žurnalistika. To platí všade v EÚ a preto sa europarlament bude tvrdo zasadzovať za obranu novinárov a slobodu médií všade v Európe," konštatoval Šimečka.

Ivan Štefanec (KDH) zdôraznil, že médiá v EÚ sú kontrolnou poistkou demokracie, čo je aj odkaz zavraždených novinárov z Malty a zo Slovenska. Osobitná situácia je v Maďarsku, kde premiér likviduje nezávislé médiá, v Poľsku zasa vzbudzujú obavy snahy vlády zaviesť špeciálnu daň z reklamy. Priznal, že prekvapením je situácia v Slovinsku, ocenil však, že slovinský premiér pozval europoslancov na návštevu svojej krajiny, aby si mohli urobiť obraz o situácii. Štefanec vyjadril nádej, že útokom na nezávislé médiá zabráni nový mechanizmus EÚ na monitorovanie právneho štátu a ak by takéto praktiky pokračovali, príslušné členské krajiny môžu prísť o čerpanie zdrojov z rozpočtu EÚ.

Ivan Štefanec
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/Martin Baumann)

Monika Beňová (Smer-SD) konštatovala, že akékoľvek pokusy o obmedzovanie či zasahovanie do slobody, nezávislosti a plurality médií sú v priamom rozpore s demokratickými princípmi a hodnotami. "Schopnosť novinárov efektívne nastavovať politikom zrkadlo je pre správne fungovanie spoločnosti nezastupiteľná. Zároveň si aj novinári musia uvedomovať, akú veľkú mieru zodpovednosti smerom k verejnosti majú. To by sa malo odzrkadľovať predovšetkým v ich schopnosti a dôslednej snahe overovať si získané a ďalej sprostredkovávané informácie," povedala Beňová. Peter Pollák (OĽaNO) uviedol, že EÚ sa musí vedieť kriticky pozrieť na slobodu médií aj "vo vlastnej kuchyni". "V Poľsku, Maďarsku či Slovinsku médiá dlhodobo signalizujú pretrvávajúce problémy. Ak je Únia schopná kritizovať Rusko, Čínu či iné krajiny, musí byť kritická aj voči vlastným členským štátom."

Viac o téme: MédiáMaďarskoPoľskoEurópska komisia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu