MOSKVA - Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorého v pondelok súd vzal do väzby na 30 dní, sa nachádza vo vyšetrovacej väznici Matrosskaja Tišina v Moskve.
V utorok o tom informovala agentúra Interfax, ktorá sa odvolala na tajomníka moskovskej verejnej monitorovacej komisie (ONK) Alexeja Meľnikova. Komisie ONK pôsobia v 85 regiónoch Ruskej federácie; ich úlohou je monitorovanie dodržiavania ľudských práv v miestach núteného zadržiavania ľudí: vo väzniciach, polepšovniach či záchytných táboroch pre ilegálnych migrantov.
Navaľnému pridelili trojlôžkovú celu v karanténnom oddelení. Momentálne je v nej sám. Táto celová bunka je vybavená chladničkou, rýchlovarnou kanvicou a televízorom. V cele je horúca voda. Dostal posteľnú bielizeň, potrebný riad i hygienické potreby. Meľnikov dodal, že Navaľného do väznice previezli v pondelok okolo 21.00 h miestneho času. Aktivistom ONK Navaľnyj povedal, že naňho nie je vyvíjaný morálny ani fyzický tlak zo strany zamestnancov ústavu.
Podľa Meľnikova Navaľnyj požiadal členov ONK, aby jeho príbuzným odovzdali zoznam vecí, ktoré vo väzbe potrebuje. Navaľnyj si môže objednávať aj z obchodu, ktorý sa nachádza vo väznici. Súd v meste Chimki v moskovskej metropolitnej oblasti v pondelok na svojom výjazdnom zasadnutí na policajnej stanici vzal Navaľného do väzby do 15. februára.
Zadržali ho deň predtým na moskovskom letisku Šeremeťjevo, kam pricestoval z Nemecka, kde takmer päť mesiacov podstupoval liečenie a rehabilitáciu po pokuse o vraždu otrávením nervovoparalytickou látkou novičok. Federálna služba pre výkon trestu (FSIN) zaradila Navaľného na zoznam hľadaných osôb, pretože opakovane neplnil podmienky podmienečného trestu, ktorý nad ním vyniesol súd v kauze Yves Rocher. V dôsledku toho teraz FSIN požaduje zmeniť tento podmienečný trest na nepodmienečný.
Súdne pojednávanie v tejto veci sa malo konať 29. januára. Navaľného advokátka Oľga Michajlovová informovala, že termín pojednávania bol bez vysvetlenia zmenený na 2. februára, uviedol spravodajský portál Meduza.io.
Prívrženci chystajú protesty
Sieť regionálnych štábov ruského opozičného politika Alexeja Navaľného začala s prípravami na veľké protestné zhromaždenia, ktoré sa po celom Rusku uskutočnia 23. januára. Na sociálnej sieti Twitter o tom informoval koordinátor týchto regionálnych štábov Leonid Volkov, uviedol spravodajský portál Meduza.io.
"Navaľného štáby po celej krajine okamžite začínajú s prípravami na veľké zhromaždenia po celej krajine - 23. januára, bez čakania na nový proces. Alexej Navaľnyj musí byť okamžite prepustený," napísal Volkov vo svojom tvíte.
Oznámenie o protestoch pod názvom Sloboda pre Navaľného bolo zverejnené aj na sociálnej sieti Facebook. Zhromaždenie v Moskve, ktoré bude zrejme početne najväčšie, by sa malo konať 23. januára o 14.00 h miestneho času na Puškinovom námestí.
Kremeľ odmieta výzvy Západu na Navaľného prepustenie
Kremeľ v utorok zamietol žiadosti západných štátov na prepustenie opozičného politika Alexeja Navaľného a uviedol, že Navaľného výzvy na uskutočnenie masových protestov vyvolávajú znepokojenie.
Na margo apelov Západu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok na brífingu ubezpečil, že ruské vedenie o nich vie, ale "nemôže a nebude ich brať do úvahy". Zdôraznil, že ide o vnútornú záležitosť Ruska. Ako poznamenala agentúra AFP, ide o prvú reakciu hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina na Navaľného zatknutie, ku ktorému došlo v nedeľu bezprostredne po jeho návrate z Nemecka späť do Ruska.
Peskov však uviedol, že Kremeľ "znepokojujú" aj Navaľného výzvy, v ktorých po svojom odsúdení na vzatie do väzby na 30 dní apeloval na svojich priaznivcov, aby organizovali masové zhromaždenia. Peskov ich označil za "nelegálne" protesty. Tvrdenia, že Navaľnyj bol okamžite po svojom prílete do Ruska zadržaný, lebo sa ho Putin údajne bojí, označil Peskov za "úplný nezmysel". Jeho zadržanie objasnil tým, že Federálna služba pre výkon trestu (FSIN) "mala a stále má" voči Navaľnému "isté požiadavky", keďže porušil pravidlá vyplývajúce z podmienečného trestu odňatia slobody. Peskov v súvislosti s kauzou Navaľného uviedol, že nie je dôvod, aby jej Putin venoval osobitnú pozornosť, pretože príslušné orgány na to určené v nej konajú.
Navaľného budú v stredu súdiť pre urážku vojnového veterána
Pred súdom v Moskve sa v stredu začne pojednávanie vo veci urážky cti účastníka Veľkej vlasteneckej vojny, z ktorej je obvinený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj. Vo vysielaní rozhlasovej stanice Echo Moskvy o tom informoval Navaľného právnik Vadim Kobzev.
Obvinenie Navaľného súvisí s propagandistickým spotom televízie RT, ktorý slúžil počas leta minulého roku v rámci kampane pred sporným "referendom" o zmenách v ruskej ústave. Okrem niekoľkých známych ruských osobností v ňom účinkoval aj veterán druhej svetovej vojny Ignat Arťomenko z Moskvy. Ich úlohou bolo pred kamerou prečítať po vete z preambuly ruskej ústavy.
Navaľnyj v následnej reakcii na videospot označil všetkých účinkujúcich za "skorumpovaných lokajov", "hanbu krajiny" a "zradcov" - samotného veterána však konkrétne nespomenul. Po podnete sa kauzou začal zaoberať Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ktorý veterána označil za poškodenú stranu. Známy prokremeľský komentátor Vladimir Solovjov a štátne médiá kritizovali Navaľného za rehabilitáciu nacizmu. Podľa Kobzeva nie je jasné, či sa na stredajšom pojednávaní zúčastní aj Navaľnyj, ktorý je po vzatí do väzby na 30 dní v 14-dňovej karanténe pre pandémiu choroby COVID-19.
Policajta zo Samary podozrievajú z prezradenia dát o cestách Navaľného travičov
Vyšetrovacie orgány v Rusku začali trestné stíhanie proti policajtovi obvinenému z úniku údajov, ktoré mohli pomôcť pri identifikácii údajných páchateľov pokusu o otravu kremeľského kritika Alexeja Navaľného, informoval v utorok ruský ekonomický denník RBK s odvolaním sa na vlastné zdroje. V prípade, že sa na súde preukáže vina za zneužitie právomocí, danému policajtovi hrozí trest odňatia slobody až na desať rokov, informovala v utorok agentúra Reuters.
Podozrivého muža zadržali v decembri, momentálne je v domácom väzení, uviedol pre RBK súd v meste Samara ležiacom na juhozápade Ruska. Úrady vinia tohto policajta, že tretej strane poskytol dôverné informácie pochádzajúce z databázy s údajmi o cestovaní ľudí po celej krajine, píše denník RBK s odvolaním sa na zdroj blízky vyšetrovaniu. Investigatívni novinári zistili, že podľa databázy letov lietali členovia tejto skupiny agentov Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) do desiatok ruských miest, kam cestoval aj Navaľnyj.
Podľa RBK sa predpokladá, že uniknuté informácie sa týkajú letov uskutočnených agentmi tajnej služby FSB, ktorí sú špecialistami na chemické zbrane a ich použitie. V prípade týchto agentov panuje podozrenie, že Navaľného sledovali niekoľko rokov. Závery vyšetrovania v tejto kauze v polovici decembra zverejnili investigatívny web Bellingcat a ruský webový portál The Insider v spolupráci s nemeckým spravodajským časopisom Der Spiegel a televíziou CNN.
Navaľnyj potom 21. decembra zverejnil záznam telefonického rozhovoru s mužom, ktorého predstavil ako Konstantina Kudriavceva, člena skupiny FSB figurujúceho v dokumentoch investigatívnych médií. Navaľnyj hovoril s Kudriavcevom pod falošným menom.
Kudriavcev mu pritom povedal niektoré podrobnosti o otrave - napríklad to, že otravnú látku naniesli na Navaľného spodnú bielizeň. "Vyšetrovatelia nehľadajú alebo neväznia tých, čo Navaľného otrávili, ale tých, ktorí o nich zverejnili informácie," napísal na Twitteri Navaľného spojenec Georgij Alburov.
Spravodajca PZ RE v kauze Navaľného chce navštíviť Rusko
Osobitný spravodajca Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZRE) pre údajnú otravu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, požiada ruské orgány o povolenie navštíviť Rusko, aby pripravil správu o situácii týkajúcej sa Navaľného. Na svojom konte na sociálnej sieti Twitter to oznámila tlačová služba PZ RE.
Spravodajca Jacques Mayor vo svojom vyhlásení pred právnym výborom PZ RE podľa agentúry Interfax uviedol, že do Ruska by chcel vycestovať čo najskôr. Svoju cestu označil za "dôležitý prvok", pričom spresnil, že sa chce stretnúť so zástupcami príslušných úradov v Moskve a prípadne navštíviť aj miesta na Sibíri, kde sa udalosti stali.
Predpokladalo sa, že na híringu sa zúčastní samotný Navaľnyj, ktorý bol však po príchode do Moskvy 17. januára zadržaný a vzatý do väzby. Namiesto toho sa udalosti zúčastnil jeho kolega Leonid Volkov. Ruská delegácia v PZ RE sa na híringu nezúčastnila.
Europoslanci chcú sankcie aj pre osoby zodpovedné za zadržanie Navaľného
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli počas utorňajšej rozpravy k situácii okolo zadržania a uväznenia ruského opozičného politika Alexeja Navaľného dôrazne odsúdili kroky ruskej strany a vyzvali EÚ, aby rozšírila súčasný rámec sankcií proti ruským predstaviteľom aj voči osobám, ktoré sú zapojené do jeho uväznenia.
Poslanci v rámci rozpravy so šéfom diplomacie Josepom Borrellom, ktorú do programu januárového plenárneho zasadnutia EP presadila frakcia Európskej ľudovej strany (EPP), vyzvali zodpovedné ruské orgány, aby okamžite prepustili opozičného politika a protikorupčného aktivistu Alexeja Navaľného na slobodu, pričom zdôraznili, že jeho zatknutie a spôsob, akým k nemu došlo, sú v rozpore s medzinárodným právom a ruskou ústavou.
Európski zákonodarcovia konštatovali, že ruský prezident Vladimir Putin sa zrejme bojí ísť po stopách bieloruského diktátora Alexandra Lukašenka, a preto robí všetko pre to, aby zatkol kritikov svojho režimu. Zároveň vyzvali, aby sa súčasný režim sankcií EÚ, ktorý sa uplatňuje na ruských úradníkov zodpovedných za vlaňajšiu otravu Navaľného, rozšíril aj o osoby zapojené do jeho posledného uväznenia. Europoslanci pripomenuli, že EÚ môže na tento účel použiť svoj nový globálny režim uplatňovania sankcií za porušovanie ľudských práv (takzvaný európsky Magnitského zákon).
Legislatívny návrh o zákaze cestovania a zmrazení majetku pre jednotlivcov z tretích krajín, zodpovedných za porušovanie ľudských práv na celom svete, predstavila Európska komisia vlani v októbri. Časť europoslancov počas rozpravy naznačila, že EÚ by mala konať oveľa dôraznejšie, ako iba rozšíriť sankčný zoznam, aby bola ruská vláda jasne označená ako zodpovedná za porušovanie ľudských práv a za spolitizovanie ruského súdneho systému. Tieto kroky by mali mať napríklad podobu ekonomických sankcií v podobe zrušenia prebiehajúcich prác na plynovode Nord Stream 2.