MOSKVA - Arménsky premiér Nikol Pašinjan v pondelok uviedol, že status Náhorného Karabachu zostáva jednou z nevyriešených otázok v konflikte medzi Arménskom a Azerbajdžanom.
Podľa Pašinjana je "nie celkom" vyriešená aj výmena zajatcov. Obe strany sa však dohodli, že budú pokračovať v hľadaní riešení v daných oblastiach, informovala agentúra TASS. Pašinjan to uviedol po rokovaniach, ktoré v pondelok v Moskve absolvoval s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Po schôdzke Pašinjan pred novinármi konštatoval, že konflikt v Náhornom Karabachu "bohužiaľ, zostáva nevyriešený. Samozrejme, podarilo sa nám zabezpečiť prímerie, stále je však potrebné vyriešiť veľa problémov. Jednou z týchto otázok je štatút Náhorného Karabachu".
Poznamenal, že Arménsko je pripravené pokračovať v rokovaniach v rámci spolupredsedníctva v Minskej skupine Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), najmä v otázkach určenia štatútu sporného regiónu.
Putin na rokovaniach o implementácii trojstrannej dohody o ukončení bojov v Náhornom Karabachu, ktorá bola podpísaná 9. novembra, uviedol, že v plnení záverov tohto dokumentu sa pokračuje. Vyjadril tiež presvedčenie, že toto mierové vyhlásenie vytvára nevyhnutné podmienky úplné a trvalé urovnanie dlhoročného konfliktu, a to na základe práva a s ohľadom na záujmy oboch národov.
Alijev označil dnešné stretnutie s Putinom a Pašinjanom za dôležité pre ďalší rozvoj regiónu. Podľa prezidenta Azerbajdžanu bola schôdzka v Moskve užitočná a plodná. Okrem iného bola na nej podpísaná trojstranná dohoda o rozvoji projektov v infraštruktúre Náhorného Karabachu, dodal TASS.
Okrem spomínaných politikov v Moskve rokovali aj šéfovia tajných služieb. Ich diskusia sa týkala najmä incidentov na spoločných hraniciach, výmeny zajatcov, ako aj osudu ľudí nezvestných od vypuknutia bojov v Karabachu. Konflikt, ktorý opätovne vypukol v septembri, si vyžiadal viac ako 6000 mŕtvych vrátane civilistov. Náhorný Karabach sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane a je medzinárodne neuznaným štátom. Okolo 95 percent jeho obyvateľov tvoria Arméni.