ZÁHREB - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu odmietol nedávno zverejnené zistenia médií, podľa ktorých ruská tajná služba (FSB) údajne sledovala a otrávila ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.
"Je zábavné čítať tieto správy. Spôsob, akým sú podávané, hovorí iba o jednom: že našim západným partnerom chýbajú akékoľvek etické štandardy," uviedol Lavrov podľa agentúry Interfax.
Viaceré laboratóriá v Európe v septembri dospeli k záveru, že 44-ročný Navaľnyj bol otrávený, keď mu v auguste, počas letu zo Sibíri do Moskvy, prišlo náhle nevoľno. Vo veľmi vážnom stave ho následne previezli lekárskym lietadlom do Berlína, kde sa zotavil. Skupina investigatívnych novinárov spoločným pátraním, ktorého závery boli zverejnené začiatkom tohto týždňa zistila, že Navaľného roky sledovali odborníci na chemické zbrane z radov FSB. Sledovali ho aj v deň, keď bol otrávený.
Vyšetrovací web Bellingcat spolu s televíziou CNN, ruským webom The Insider a nemeckým magazínom Der Spiegel zverejnili aj mená a fotografie mužov, ktorí údajne sledovali Navaľného. Títo muži sú špecialistami na nervovoparalytické a otravné látky vrátane jedu sovietskeho typu novičok. Viacero európskych štátov tvrdí, že práve novičok bol jedom použitým proti Navaľnému, najvýznamnejšiemu kritikovi Kremľa.
Lavrov v stredu počas svojej návštevy v chorvátskom hlavnom meste Záhreb uviedol, že citované správy médií preukázali, že "našim západným partnerom chýbajú akékoľvek etické štandardy a zručnosti pre normálnu diplomatickú prácu a prejavuje sa u nich neochota dodržiavať medzinárodné právne normy, pokiaľ ide o zisťovanie skutočností".
Okrem zverejnenia spomínaných záverov investigatívnych novinárov britský nedeľník The Sunday Times začiatkom decembra s odvolaním sa na anonymné zdroje napísal, že Navaľného sa v Rusku pokúšali otráviť aj druhýkrát - v čase, keď už bol hospitalizovaný v nemocnici v sibírskom meste Omsk.
Kremeľ tieto obvinenia poprel. Hovorca ruského prezident Dmitrij Peskov na margo toho podľa Interfaxu uviedol, že "existujú falošné správy a potom správy, ktoré možno označiť všeobjímajúcim anglickým slovom bullshit" (kecy). "Viac k tomu niet čo dodať," vyhlásil Peskov.