Štvrtok2. január 2025, meniny má Alexandra, Sandra, Karina, zajtra Daniela

Ľudia sa spojili proti Lukašenkovi: V Bielorusku sa začal celoštátny štrajk

V Bielorusku sa začali protestné štrajky proti Lukašenkovi
Zobraziť galériu (5)
V Bielorusku sa začali protestné štrajky proti Lukašenkovi (Zdroj: SITA/AP)

MINSK - Zamestnanci mnohých veľkých bieloruských firiem aj malých prevádzok vstúpili v pondelok do štrajku, ktorým sa domáhajú odchodu Alexandra Lukašenka z postu prezidenta krajiny. Informoval o tom spravodajský portál TUT.by.

Dodal, že vo viacerých výrobných prevádzkach zamestnanci rannej zmeny nevystriedali kolegov z nočnej. V okolí mnohých tovární hliadkujú policajti. Ľudia na uliciach opäť vytvárajú reťaze solidarity alebo autami blokujú plynulosť premávky. K štrajku sa pripojili aj vysokoškoláci či lekári. dekan jednej z fakúlt minskej univerzity zhromaždenie študentov zakázal odvolávajúc sa na epidemiologickú situáciu.

Lukašenkova hlavná rivalka v prezidentských voľbách Sviatlana Cichanovská v nedeľu potvrdila, že v pondelok sa v Bielorusku začne celoštátny štrajk. "Režim dnes Bielorusom opäť ukázal, že násilie je jediné, čoho je schopný," uviedla Cichanovská vo vyhlásení zverejnenom na svojom kanáli na sieti Telegram.

V Bielorusku sa začali
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP)

Kritizovala, že "odpaľovať do vzduchu ohlušujúce granáty v dave ľudí a pod oknami pôrodníc, to nie je prejav sily." Dodala, že "tento režim nie je hoden" bieloruského ľudu a "stráca moc". Avizovala, že "26. októbra sa začne celonárodný štrajk. Bielorusi urobia tento krok, pretože ich slovo je zákon. Zákon, o ktorý sa nás pokúsili pripraviť, ale ktorý si určite vezmeme nazad. A naša hlavná zbraň - solidarita - nám v tom pomôže".

Termín "ultimáta" Lukašenkovi vypršal popoludní 25. októbra. Cichanovská ho vyzvala, aby do stanoveného termínu oznámil svoju rezignáciu, zastavil násilie voči pokojným demonštrantom v Bielorusku a dal prepustiť politických väzňov. Podmienky ultimáta neboli splnené.

V Bielorusku sa začali
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP)

V Minsku sa uplynulú nedeľu konala protestná akcia nazvaná "Národné ultimátum“, ktorá sa podľa očitých svedkov stala jednou z najmohutnejších za posledné roky. Polícia a maskovaní muži v civile použili proti demonštrantom ohlušujúce granáty a údajne aj gumové projektily. Boli hlásení zranení i zadržaní.

K štrajku sa pripojili aj malé firmy a prevádzky

Bieloruská polícia zadržala počas nedeľných protestov proti režimu Alexandra Lukašenka 290 ľudí, pričom najviac osôb bolo zadržaných v mestách Minsk a Hrodna. Podľa agentúry TASS o tom informovala bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna. Okrem uvedených miest sa demonštrácie proti režimu Alexandra Lukašenka konali aj v mestách Brest, Babrujsk, Vicebsk, Barysav, Mahiľov, Pinsk, Polack a ďalších. Medzi zadržanými sú aj novinári.

Zamestnanci mnohých veľkých bieloruských firiem aj malých prevádzok vstúpili v pondelok do štrajku, ktorým sa domáhajú odchodu Lukašenka z postu prezidenta krajiny, informoval spravodajský portál TUT.by. Dodal, že vo viacerých výrobných prevádzkach zamestnanci rannej zmeny nevystriedali kolegov z nočnej, alebo nastúpili do práce, len nepracujú. V okolí mnohých tovární hliadkujú policajti, došlo aj k zadržaniam.

Alexander Lukašenko
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Sergei Grits, FILE)

Ľudia na uliciach opäť vytvárajú reťaze solidarity alebo autami blokujú plynulosť premávky. K veľkým výrobných prevádzkam a továrňam sa pridali aj malé firmy a súkromní podnikatelia, informoval spravodajský portál TUT.by. Zavretých v pondelok zostalo mnoho zdravotníckych stredísk, obchodov, e-shopov, barov, kaviarní, jazykových škôl, fitnescentier, cestovných kancelárií, dodávok kvetov, dizajnérskych štúdií, salónov krásy, servisných centier i biliardových klubov.

Niektoré z nich majú o pondelok predĺžený víkend, iné sú zatvorené z technických príčin, či majú "sanitárny deň", iné ako vysvetlenie pre zákazníkov na oznam napísali, že je zavreté "na znak solidarity s občianskou spoločnosťou". "Toto rozhodnutie je náš malý príspevok k tomu, aby bol život v krajine čestnejší a spravodlivejší, a aby nás namiesto násilia obklopila atmosféra vzájomnej úcty," vysvetlila svoje zatvorenie jedna z firiem.

"Pondelok je dňom pracovného pokoja na podporu občianskej spoločnosti v Bielorusku. Sme kvapka v mori, ale tieto kvapky tvoria oceán. Za tento deň dostanete 2/3 platu," napísal v e-maili svojim zamestnancom riaditeľ jednej z jazykových škôl.  Niektoré prevádzky, ako napr. obchod v Minsku sa zavreli na neurčitú dobu, keď svojim klientom oznámil: "Stretneme sa už v novom Bielorusku."

Ministerstvo popiera správy o štrajku

Bieloruská vláda v pondelok deklarovala, že priemyselné podniky v krajine pracujú ako obvykle. Podľa agentúry Interfax to vyhlásil námestník ministra priemyslu Česlav Šuľga. Reagoval tak na správy nezávislých médií, že priemyselné podniky i menšie firmy a prevádzky v Bielorusku vstúpili do štrajku, ktorým sa domáhajú odchodu Alexandra Lukašenka z funkcie prezidenta.

Občania na sociálnych sieťach však naďalej zverejňujú správy alebo videonahrávky, ktorými sa jednotlivci či celé kolektívy pripájajú k dnešnému štrajku na výzvu Lukašenkovej hlavnej rivalky v augustových prezidentských voľbách, Sviatlany Cichanovskej.

Správy o štrajku svojich zamestnancov poprelo medzičasom aj vedenie koncernu Belneftechim. Jeho hovorca podľa Interfaxu vyhlásil, že "skupina asi 100 ľudí sa dnes ráno (v pondelok) neúspešne pokúsila zablokovať nástup pracovníkov firmy Hrodna Azot do zmeny". Dodal, že väčšina zo spomínaných 100 ľudí "nemá nič spoločné so závodom, ani s robotníckou profesiou".

V Bielorusku protestovalo proti
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP Photo)

Hovorca vyhlásil, že "závod pracuje, technické procesy sú v normálnom režime. Štrajk sa nekoná". Dodal, že informácie o štrajku, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, nepotvrdzuje. Uviedol, že aj ďalšie podniky v rámci koncernu "fungujú normálne". Portál TUT.by však vo svojom online spravodajstve zverejnil videonahrávku, v ktorej sa skupina zamestnancov Belneftechim pridáva k štrajku, lebo "sú proti násiliu a bezpráviu v krajine".

Medzitým sa na spravodajských portáloch na sociálnych sieťach a v niektorých médiách objavili správy o zhromaždeniach pracujúcich a zastavení práce v niekoľkých významných bieloruských podnikoch - Hrodna Azot, v závode na výrobu kolesových traktorov v Minsku (MZKT), v závode na výrobu traktorov v Minsku (MTZ), či v minskom elektrotechnickom závode. Podľa týchto informačných zdrojov bolo v pondelok ráno prijatých viac ako 100 správ o štrajku zamestnancov.

Spravodajský portál TUT.by vo svojom online spravodajstve prináša správy o zhromaždeniach ľudí podporujúcich požiadavky opozície na uliciach, vo firmách i školách, pričom uvádza, že na mnohých miestach zasahovala polícia, pričom došlo aj k zadržaniam. Podľa TUT.by odvolávajúceho sa na ministerstvo vnútra bolo v nedeľu, keď sa v Bielorusku konali ďalšie masové pochody a zhromaždenia proti Lukašenkovi, zadržaných 523 ľudí, z nich 160 v hlavnom meste Minsk. Na súdne konanie čaká vo väzbe 352 spomedzi týchto zadržaných.

Zadržali už sto ľudí

Počas protestov proti zotrvaniu Alexandra Lukašenka vo funkcii prezidenta bolo v pondelok v Bielorusku zadržaných viac ako sto ľudí. Podľa agentúry Interfax o tom informovalo ľudskoprávne centrum Viasna. Najviac ľudí polícia zatkla v Minsku, spresnila Viasna. Spravodajské weby a niektoré médiá v Bielorusku od pondelka rána informujú o protestných zhromaždeniach zamestnancov a o prípravách na štrajk vo veľkých priemyselných podnikoch. 

Viac o téme: ProtestyBieloruskoAlexandr LukašenkoSviatlana Cichanovská
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu