BRUSEL - V období poznačenom pandémiou koronavírusu zostáva dôvera Európanov v EÚ stabilná a občania dôverujú Únii, že v reakcii na koronakrízu prijme správne rozhodnutia pre budúcnosť. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometra, ktorého výsledky v piatok zverejnila Európska komisia.
Európania za tri najdôležitejšie záujmy na úrovni EÚ označili ekonomickú situáciu, stav verejných financií členských štátov a migráciu. Na národnej úrovni je hlavným problémom najmä ekonomická situácia, potom oblasť zdravia a nezamestnanosť. Prieskum naznačil, že v dôsledku koronakrízy si 64 percent Európanov myslí, že situácia je "zlá", pričom 42 percent Európanov verí, že ekonomika ich krajiny sa zotaví z účinkov pandemickej krízy v roku 2023 alebo až neskôr.
Pokiaľ ide o opatrenia prijaté Úniou na boj proti pandémii, občania 27 členských krajín sú rozdelení na dva tábory - 45 percent respondentov je s nimi spokojných, kým 44 percent si myslí opak. Všeobecne sa však 62 percent opýtaných domnieva, že EÚ prijme správne rozhodnutia pre budúcnosť, a 60 percent z nich je optimistických v súvislosti s budúcnosťou EÚ ako takej (64 percent Slovákov).
Prieskum však naznačil, že najmenej 37 percent Európanov si želá jasnú stratégiu pre riešenie podobnej krízy v budúcnosti a dostatok financií na nájdenie liečby alebo očkovacej látky. Necelá tretina (30 percent) sa vyslovila za prioritný rozvoj spoločnej európskej politiky v oblasti zdravia.
V 15 členských štátoch EÚ väčšina respondentov uviedla, že dôveruje EÚ, pričom najvyššiu úroveň zaznamenali Írsko (73 percent), Dánsko (63 percent ) a Litva (59 percent). Najnižšiu úroveň dôvery v EÚ možno pozorovať v Taliansku (28 percent), Francúzsku (30 percent) a Grécku (32 percent). Najpozitívnejší vzťah k EÚ majú Íri (71 percent) a potom Poliaci a Portugalčania (55 percent), kým najmenej vrelý vzťah k EÚ vyjadrili občania Malty (56 percent) a Španielska, Lotyšska a Slovinska (48 percent).
Na Slovensku podľa prieskumu platí, že EÚ dôveruje 45 percent a nedôveruje 46 percent opýtaných, 36 percent Slovákov priznalo svoj pozitívny vzťah k EÚ, kým pre 22 percent je to vzťah negatívny a pre 42 percent vzťah neutrálny. Aj naďalej sa však až 82 percent občanov SR cíti byť zároveň aj občanmi EÚ (piata najlepšia priečka v Únii) a 17 percent Slovákov tento pocit odmieta.
Po prepuknutí koronakrízy si iba 23 percent Slovákov myslí, že stav národnej ekonomiky je dobrý, opak tvrdí 74 percent. V období prieskumu platilo, že spokojných s opatreniami vlády v boji proti pandémii bolo 52 percent a nespokojných 39 percent Slovákov. Prieskum Eurobarometra sa uskutočnil v júli a auguste tohto roka na vzorke 26.681 osôb v 27-člennej Únii a reprezentatívna vzorka bola dodržaná aj pre respondentov zo Spojeného kráľovstva, päť krajín západného Balkánu (bez Kosova) a Turecka.