DAUHA - V katarskej metropole Dauha sa v sobotu začali mierové rozhovory medzi afganskou vládou a militantným hnutím Taliban, zamerané na ukončenie 19 rokov vojny v stredoázijskej krajine. Informovala o tom agentúra AFP.
Vôbec prvé rozhovory afganskej vlády s Talibanom, ktorý dlhé roky dialóg s Kábulom odmietal, sú súčasťou dohody, ktorú vo februári v Dauhe podpísali s Talibanom Spojené štáty. Vnútroafganské rokovania sú dôležité pri úsilí o dosiahnutie trvalého mieru v Afganistane, ktorý by umožnil odchod jednotiek USA a NATO, píše agentúra AP. Historická dohoda USA s Talibanom počíta s tým, že Washington do budúceho roka výmenou za bezpečnostné záruky stiahne všetkých svojich vojakov z Afganistanu. Afganská vláda sa zaviazala prepustiť 5000 zadržiavaných členov Talibanu a tí zase 1000 zajatých príslušníkov bezpečnostných síl.
Na sobotňajšej úvodnej ceremónii, ktorú otvoril katarský minister zahraničných vecí šejk Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání, sa okrem delegácií Talibanu a afganskej vlády zúčastnili šéf americkej diplomacie Mike Pompeo a osobitný vyslanec USA pre zmierenie v Afganistane Zalmay Khalilzad. Pompeo už v piatok obom stranám odkázal, že historickú šancu ukončiť štyri desaťročia vojen a krviprelievania v Afganistane "nesmú premrhať".
Hlavný vyjednávač afganskej vlády v sobotu poďakoval Talibanu za "ochotu rokovať". "Môžem vám s presvedčením povedať, že dejiny našej krajiny si budú dnešok pamätať ako koniec vojny a utrpenia nášho ľudu," vyhlásil bývalý minister zahraničných vecí Abdulláh Abdulláh. Obe strany sa na rokovaniach pokúsia vyriešiť náročné otázky, ku ktorým patria podmienky trvalého prímeria, práva žien a menšín či odzbrojenie desaťtisícov bojovníkov Talibanu i rôznych milícií vojenských vodcov, z ktorých sú viaceré spojencami vlády. Očakáva sa, že témou budú aj ústavné zmeny a deľba moci, no tiež plán obnovy Afganistanu.
NATO a EÚ privítali mierové rozhovory
Severoatlantická aliancia a Európska únia privítali mierové rozhovory medzi afganskou vládou a fundamentalistickým hnutím Taliban, ktoré sa v sobotu začali v katarskej Dauhe. Informovali o tom agentúry DPA a AFP. Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vyzdvihol začatie týchto rokovaní ako "prelomový moment". Šéf európskej diplomacie súčasne vyzval obe strany, aby naňho nadviazali "okamžitým, úplným celoštátnym a bezpodmienečným prímerím".
NATO, ktoré vojensky podporuje vládu v Kábule, vyjadrilo ochotu "upraviť" svoju prítomnosť v Afganistane s cieľom pomôcť mierovému procesu, "ak to podmienky dovolia". Severoatlantická rada tiež apelovala na Taliban, aby "podnikol rozhodné kroky k ukončeniu násilia". Útoky islamistického hnutia na vládne sily podľa nej narúšajú dôveru v mierový proces a udržiavajú násilie v Afganistane na "neprijateľne vysokej" úrovni.
Mierové rozhovory v Dauhe sú podľa Aliancie "dôležitým krokom k prineseniu trvalého mieru a stability do Afganistanu po desaťročiach konfliktu". "Je to historická príležitosť. NATO stojí pri Afganistane, aby sa zachovali dosiahnuté úspechy a zaistilo, že krajina sa už nikdy nestane útočiskom pre teroristov," uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na sociálnej sieti. NATO sa zúčastnilo na Spojenými štátmi vedenom vojenskom zásahu v Afganistane v roku 2001 a následne viedlo tamojšiu medzinárodnú vojenskú misiu s mandátom OSN, zameranú na stabilizáciu krajiny. V tejto misii pôsobilo na jej vrchole 130.000 vojakov.